| Frank51 a întrebat:

Salut, am un ceas automatic Tevise, peste noapte se oprește deși sunt activ ziua(îl mișc ca să se încarce). Rotița când o mișc nu pune în funcțiune ceasul, n-am mai avut un ceas automatic, ceasul a costat 260 de lei deci este unul ieftin, totuși, ca să nu-l returnez din prima, aveți ceva recomandări? E vreun trick ceva să nu se oprească?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Il porti tot timpul sau periodic? Astfel de ceasuri se incarca prin simpla purtare a lor, iar pentru a folosi rezerva de energie peste noapte e necesar sa fie tinute la mana macar 10 ore pe zi.
Se poate incarca si manual, daca e nevoie.
Mai multe sfaturi si idei de utilizare gasesti pe linkul de mai jos:
https://watchrepairco.com/general-wristwatch-troubleshooter/

| Frank51 explică (pentru dannyel86):

Îl port cam 5-6 ore pe zi, al meu nu cred că se poate încărca manual, am învârtit de rotiță când era oprit, și în mod normal trebuia să pornească în momentul când învârți, dar ăsta nu cred că e și manual. Nu-l mai pot returna că am scos din zale sad

| Dismally a răspuns:

La banii aia iti dai seama ca e un rahat, uita-te si tu putin la mecanismul pe care il are, daca vrei ceva ieftin si decent ia-ti un Orient. Daca vrei ceva foarte bun ia-ti unul cu mecanism ETA sau Sellita.