| nostalgic1 a întrebat:

Salut. Ar putea sa imi spuna cineva o comparatie intre verile anilor 2003, 2004, 2005 si 2006? In special diferentele dintre vara lui 2003 si vara lui 2004. Eu eram mic pe atunci si imi amintesc destul de vag, insa as vrea sa-mi reimprospatez amintirile, sa imi aduc aminte specific particularitatile acelor ani. Ma poate ajuta cineva care isi aduce aminte de acele vremuri in a-mi descrie atmosfera de atunci, ce era la moda pe aici, cum era viata etc?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pana prin 2005 erau (inca) la moda Daciile 1310 cu 4 faruri, "tunate" pe la mecanici particulari, cu praguri de fibra, folie pe geamuri. Pe atunci aparusera ledurile albastre. Alea de pe fundul brichetelor, cu rol de lanterna.
Apropo de brichete, undeva prin 2002-2003 am inceput sa vad brichetele piezo, cu aprindere usoara (fara rozeta aia).
Pana in 2004, vedeam telefoane mobile destul de rar. Dupa 2006, deja aveau si copiii prin scoli.
Calculatoare aveau doar unii copii prin 2000-2004. Dupa 2004, majoritatea aveau. Internet a inceput sa aiba "tot prostul" undeva prin 2007-2008.
Revenind la masini, cine avea un Golf 4 prin 2004 era boss laughing
Prin 2003-2004 se vindeau televizoare din alea cu tub, imense, si se laudau cu 'super functii', cum ar fi "picture in picture" - vedeai un post la rezolutie completa si unul minimizat, in colt; sau "ecran plat" - sticla din fata era turnata drept, nu bombat.
In 2000-2007, prin casele romanilor erau la moda bucatariile cu faianta pana in tavan (de parca faceau dus in ele), cu modele marmurate, de culori dubioase. Un kitsch imens. Toti isi puneau parchet roziu-maroniu. Se purtau inca zugravelile colorate viu (roz, verde, bleu, galben, albastru). Aparuse moda "spart peretii". Toti isi scoteau usile ca boii, si faceau bolte in loc. Hote aveau putini, mirosea a mancare pana in dormitor. Usile metalice au aparut prin 2004, parca.
Termopanele chiar nu imi aduc aminte cand au aparut. Probabil prin 2000-2002. Exista si multa tamplarie cu aluminiu, mai ales la magazine.
Pana prin 2010, transportul in comun era in mare parte asigurat de vechituri Rocar/Roman. Microbuzele mici (Mercedes Sprinter 16+1) au aparut prin 2005, cred.
In 2006-2009 erau la moda mp3 playerele portabile, cu USB si casti. Apoi au fost depasite de telefoane.
Telefoanele prin 2005 aveau camera color VGA. Adica abia se intelegea pe ecranul telefonului ce ai pozat, de transferat intr-un pc nu se putea discuta, erau prea putini pixeli. In 2008 deja faceau poze decente.
Precizez ca am stat intr-un oras mic, "incuiat". Aia din Bucuresti (de exemplu) erau inainte cu cativa ani. Pe vremea aia nu era atat de util internetul, nu exista comert online. Daca erai intr-un oras slab dezvoltat, cumparai ce gaseai la coltul strazii, la pretul de acolo.
Nu aveai Emag sa comanzi ceva de ultima generatie, nu aveai Lidl si Penny in orice catun, ca sa aduca produse "in rand cu lumea".
Cam astea mi-au venit acum in minte.

1 răspuns:
| Drimmero a răspuns:

Erau ani frumosi, pe atunci a fost si copilaria mea, totul era simplu, vedeai aproape doar dacii pe sosea, telefoane vechi caramida de spargeai betonul care iti cadea din mana dar el nu avea nici macar o zgarietura, nu toata lumea avea PC, doar cativa aveau si era d-ala cu tub pe care te jucai maxim Hercules, Zuma, fifa 2002-2005 si inca 2-3 jocuri foarte vechi. Cine avea PC cu internet in anii aia era boier, astia mai saraci care n-aveau ''luxul'' asta acasa mergeau la net caffe unde stateai o gramada uneori pentru a prinde un loc, era bataie mare, era nebunie pe vremea aia, mai ales daca erau putine astfel de locatii in oras.
In anii aia cel mai mult mi-au placut verile si iernile, fireste pentru vacante si spiritul ala al sarbatorilor.
Erau desene faine pe atunci, muzica ascultam la casetofon, il tin minte si acum, era unul mov pe care il tinea mama pe frigider si prindea mai multe frecvente de la anumite posturi, nu stiam ce-i ala Youtube sau alte aplicatii de muzica, acum esti doar la un singur click de a asculta melodia preferata, atunci trebuia sa prinzi frecventa, aveam tv cu tub, unul negru, i se stricase telecomanda de trebuia sa-l pornesti de la butoane, chinuiala dracu, mancarea era mult mai buna pe atunci, erau alte trenduri, alta moda a hainelor, mult mai simplista, eram copil si nu aveam nicio grija, nicio obligatie, toata ziua eram pe afara, abia asteptam o noua zi ca sa fiu de la 7-8 dimineata afara si se rugau ai mei de mine sa intru in casa cand ardea soarele vara de pe la 11-12, dar fix atunci mai erau copii care nu aveau chef sa intre in casa si ma intaratau si pe mine ))) practic eram copiii strazii.
In anii aia am prins probabil cea mai frumoasa generatie de fotbalisti, practic am crescut cu niste meciuri fabuloase pe care nu le voi uita cat voi trai.
Imi aduc aminte perfect vara lui 2004 cand a castigat Grecia euro, probabil cea ma mare surpriza din istoria fotbalului, imi aduc aminte meciul Liverpool-Milan 3-3 din 2005, imi aduc aminte generatia lui Arsenal din anii 2000 cand luase trofee, imi aduc aminte perfect si golul lui Ronaldinho cu chelsea in 2005, momente ce m-au 'marcat' intr-un mod pozitiv, sa nu mai zic ca in anii 2002-2005 cam asa era la moda o frizura in randul copiilor, chelie cu breton vazut la Ronaldo Nazario la WC 2002, totul era simplu pe atunci, tehnologia a evoluat fantastic, societatea s-a schimbat, noi am inaintat in varsta iar schimbarea e evidenta. Pe atunci erau strazile pline de copii care se jucau, acum nu prea mai vezi sau daca ii vezi sunt pe telefoane, dar sunt convins ca si noi daca am fi beneficiat de retele de socializare, de telefoane performante, internet la discretie si toate cele am fi facut la fel, noi am fost ultima generatie care nu a beneficat de toate astea, am stat la cumpana schimbarilor, generatiile de acum nu au cum sa stie ce a fost inainte pentru ca ei s-au nascut direct cu toate facitilitatile ceea ce nu e un lucru rau, dar cu toate astea sunt destui care provin din familii sarace si se chinuie destul. Am provenit si eu dintr-o familie modesta, nu imi e rusine sa imi amintesc de unde am plecat, astea au fost vremurile, insa nu am simtit vreun moment in toata copilaria mea ca mi-a lipsit ceva, m-am simtit foarte bine si in perioada aia, am stiut sa ma distrez, fiind copil nu mi-a pasat asa mult de aspectele astea, pentru mine a fost o copilarie reusita si niste vremuri frumoase pe care mi le amintesc cu drag.
La modul general imi aduc aminte de perioada aia 2003-2006 de masini vechi, muzica veche, veri frumoase, anumite haine, mancarea parca era ceva mai buna, acum putine mai au gust, numai porcarii, rosia nu mai e rosie si multe altele.
A zis foarte bine colegul Turbina mai multe aspecte, nu am ce sa mai adaug.