| Andreianonimul20001 a întrebat:

Salut, aș dori să știu dacă există medicamente care să-mi taie complet dorința de sex și care să mă facă să nu mai fiu atras de femei?
Castrarea chimică este disponibila în România la cerere?

P.S doresc seriozitate.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Antidepresivele chiar ajuta mult in asta
https://www.catena.ro/prospecte/serlift-50-mg-x-28-comprfilm
De exemplu, ISRS, o clasă comună de medicamente prescrise atât pentru anxietate, cât și pentru depresie, sunt renumite pentru efectele secundare sexuale, inclusiv pierderea libidoului.

„Pacienții tratați cu ISRS descriu o amorțeală față de activitatea sexuală, în care pur și simplu nu simt nicio plăcere de la aceasta", spune Jayadevan.

Și nu sunt doar ISRS. Majoritatea antidepresivelor, antipsihoticelor și medicamentelor psihiatrice în general pot avea un impact negativ asupra libidoului.

Ce poti face? Discutați cu medicul care vă tratează. Pot exista medicamente alternative cu mai puține efecte secundare. Bupropionul antidepresiv (Wellbutrin) pare să îmbunătățească libidoul la unii bărbați în comparație cu ISRS.

Un alt medicament care vă poate opri apetitul sexual este finasterida (Propecia, Proscar, Entadfi). Este de obicei prescris pentru a trata chelie masculină sau creșterea necanceroasă a prostatei (medicii numesc această hiperplazie benignă de prostată sau HBP).

„Văd o mulțime de bărbați care suferă de libido scăzut și disfuncție erectilă din cauza acestui medicament prescris în mod obișnuit", spune Bajic.

„Vorbește cu medicul tău. Există o serie de opțiuni alternative."

Cum îți afectează somnul apetitul sexual?
Pierderea somnului este un alt ucigaș comun al libidoului. Și nu este doar la bărbații în vârstă. Jayadevan spune că vede adesea bărbați tineri la începutul carierei, a căror pierdere a libidoului îl urmărește din orele lungi pe care le-au pus la locul de muncă.

„Văd o mulțime de bărbați care spun că sunt atât de obosiți încât pur și simplu nu mai sunt interesați de sex", spune el.

O altă problemă ar putea fi apneea obstructivă de somn. Această afecțiune cronică vă întrerupe respirația pe tot parcursul nopții, ceea ce face dificil să vă instalați într-un somn profund și odihnitor.

Rezultatul este oboseala în timpul zilei, care vă poate atenua apetitul sexual. Apneea în somn este, de asemenea, legată de un nivel mai scăzut de testosteron, un alt posibil motiv pentru care tulburarea vă poate afecta apetitul sexual. Discutați cu medicul dumneavoastră despre asta dacă:

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cipralex
metformin
Anticonvulsant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne fereste, ai luat speiș mai baiatule?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a luat-o razna ar fi foarte bine pentru cei care nu atrag sexul opus

| antimasonerie a răspuns:

Nu exista pastile care sa te facă să nu mai fi atras de femei dar exista antidepresive care îți pot scădea libidoul sexual foarte mult, chiar sa te facă indiferent, de altfel depresia te poate face sa fii indiferent, dar altfel nu prea ai cum, orice metoda aleasa de tine absurd și ireversibila te va face mai târziu să îți dai cu capul de toți pereții.

| RogerRon a răspuns:

Da, poti vorbi cu un endocrinolog. Nu toti dau tratament de castrare chimica, si trebuie sa pari normal la cap si ca stii ce vrei sa faci(oricum s-ar putea in primul rand sa iti recomande psihiatru), dar daca insisti pot sa convingi unul poate si fara psihiatru in Romania. Exista de exemplu Androcur sau Spironolactona care reduc libido-ul, printre altele.
Dar castrarea chimica este in general considerata temporara, opresti medicamentele si in general iti va reveni libidoul. Si poate provoca crestere in greutate