| Ionică a întrebat:

Ati petrecut Pastele in strainatate? Daca da, cum e acolo? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Eu am petrecut Pastele in Suedia, dar nu am simtit deloc ca este sarbatoare, aici nu se inrosesc oua, au diferite obiceiuri fata de noi romanii, nu sunt ortodoxi ca si noi, sunt protestanti si sarbatorile le considera ca niste zile oarecare.

| kaya a răspuns:

La fel ca fetele de mai sus am patit si eu, sunt in Germania ei merg si mananca la restaurant si atat, pentru ei sunt zile normale, nu fac nimic altceva nu gatesc ca noi, nu merg la iarba verde, nu fac gratare cum se face la noi e chiar nasol si mi-as fi dorit foarte mult sa il fac in Romania dar asta e, anul viitor sper sa fiu acasa.Nicaieri nu e mai frumos ca la noi de sarbatori, numai bine happy

| gyorgya a răspuns:

Buna.am 5 ani de cand nu mai petrec sarbatorile acasa.si sincer nici o sarbatoare nu are traditii aici.nu am simtit niciodata ca e paste sau craciun.si aici unde sunt si in alte tari unde am mai fost nicaieri nu am simtit ca e sarbatoare.in strainatate oamenii sarbatorile le petrec stand o zi doua acasa, mananca la fast food sau restaurante si atat. abia anul acesta am avut si eu ocazia sa merg la o slujba de inviere facuta in aer liber.insa doar atat pentru ca cele 3 zile de paste au fost ca un weekend normal. sper ca in viitorul cel mai apropiat sa reusesc sa fac si eu un craciun sau un paste acasa, insa serviciul nu-mi prea permite.happy