| Ionică a întrebat:

Care e diferenta dintre cuvintele: "tupeu" si "curaj"? Multumesc!

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Tupeul este caracterizat în primul rând de nesimţire pe când curajul în majoritatea cazurilor este pozitiv, este brav, este de invidiat.

| Elena1234456 a răspuns:

Curaj: un barbat care se duce acasa tarziu, plin de ruj si culmea - nu a baut nimic (adica stie ce face) spunand ca a fost retinut peste progam la servici!
Tupeu: un barbat care vine murdar de ruj si cu hainele rupte acasa, si la vederea sotiei ii spune calm: "Nu te ambala, esti in a doua reprizahee hee".

| Vizitiul a răspuns:

In conceptia mea, tupeul este o simpla aroganta, iar curajul este o voinicie.

| anka a răspuns:

TUPÉU, (rar) tupeuri, s. n. Îndrăzneală, cutezanță care întrece limita cuvenită; obrăznicie, impertinență.
CURÁJ s. n. Forța morală de a înfrunta cu îndrăzneală primejdiile și neajunsurile de orice fel; îndrăzneală, fermitate în acțiuni sau în manifestarea convingerilor; tărie de caracter, temeritate, bărbăție.

| paramore a răspuns:

Tupeu inseamna-chatterbox
si curaj-bring it on

| DiDi a răspuns:

Sa-ti dau doar un simplu exemplu.
Cand trebuie sa sari dupa un prieten intr-o groapa, iti trebuie curaj, si nu tupeu!happy

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Tupeu-nesimtirelaughing fara limita este chiar nesimtire
Curaj-a avea curaj, a face ceva ceea reprezinta poate un risc

| Irina117 a răspuns:

Tupeu - Îndrăzneală, cutezanță care întrece limita cuvenită; obrăznicie, impertinență, obrăznicie.

curaj-Forța morală de a înfrunta cu îndrăzneală primejdiile și neajunsurile de orice fel; îndrăzneală, fermitate în acțiuni sau în manifestarea convingerilor; tărie de caracter, temeritate, bărbăție. Fii îndrăzneț, tare! nu te lăsa!

| Kitty a răspuns:

Tupeul il au mai ales cei mai slab de minte, insa curajul... nu-l poate avea oricine.