| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Salut, ce parere aveti de situatia actuala din Romania? Ințeleg că peste tot in lume se mai scumpesc alimentele, dările si asa mai departe, dar in Romania a devenit prea de tot, totul se scumpește exagerat, salariile raman la fel, am avut o perioada buna acum ceva timp cand inflatia nu era ca acum si parca se vedea o luminița la capatul tunelului, exasperez cand vad peste tot nu mai scumpiri, credeți ca vom ajunge vreodată sa auzim, "se ieftinesc "? Te mai mira de ce pleaca tinerii in alte tari si strazile sunt goale, mai ales cele de la sate, comune. Mai exista vreo speranță in țara asta?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e condusa de imcompetentii din guvern, in loc sa faca ca ungurii si polonezii cand Bruxelles obliga sa aplice x legi sau sa dea bani nu stiu pentru ce tampenie nu trebuie acceptat, Ungaria a facut pact cu rusia pentru gaz ieftin, benzina motorina a ramas congelata la pompe pentru ca lumea nu facea fata la scumpiri, au o gura de aer. Polonia a respins multe legi si interdictii din partea UE dar RO isi da ultima suflare. asa am avut situatia sa ne nastem romani, daca poti pleca afara bine, altfel suporta tot acolo. Eu am plecat datorita mamei de mic m/a scos din tara apoi am emigrat singur in alta tara unde mi-a placut mai mult. Sper sa nu revin inapoi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu chiar. Nu e Romania tara cu cea mai mare inflatie din Europa sau din lume. Dar fiind o economie slaba fata de marile puteri se simte.

uite ca auzit si ca se ieftinesc, spre exemplu imobiliarele sau benzina care a ajuns pe la 7.89 litru de la 8.7 sau cat o fi fost maximu.

Si sa stii ca majoritatea tinerilor nu pleaca din cauza salariilor, sunt altele motivele principale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe ce fond ai vrea sa se mareasca salariile?
Majoritatea societatilor o duc foarte prost, taxele sunt foarte mari, iar incasarile foarte mici.

| Freya1 a răspuns:

Dacă nu putem sa facem nimic împotriva scumpirilor,ar trebui și noi sa ne luam masuri de precauție.
Masurile consta în a ne face grădini,a tine animale (noi, la rude,sau sa ne aliem între noi), a ne cere prețul corect la munca pana când nu vor mai avea vânzări sau cu cine sa muncească.
E greu, poate chiar către imposibil știu, dar alta soluție nu e.
Toate tarile au scumpit acum alimentele, carburantul etc dar totuși... având în vedere salariile cred ca e mult ce se întâmplă.

Acum sa spun o chesti în funcție de ce vad la mine în familie.De la an la an am avansat eu și familia mea,adică am investit în chestii,am făcut mici afaceri ca mulți alții din tara (si-au deschis o firma,au cumpărat utilaje etc pentru a face treptat bani și as face un viitor) tocmai pentru a avansa treptat iar acum își baga statul picioarele în tot si nu e corect.
Chiar am observat un lucru ce poate suna a paranoia dar ce totuși e vizibil cu ochiul liber. Daca oameni puneau în pământ și puteau sa își facă bani,scumpeau sau ieftineau ei ceva sa iasă săracii pe minus. Daca mai duceau oameni un fir sa își facă un ban suplimentar, au ieftinit fierul, dacă au început sa facă transporturi, au scumpit carburantul.

România e frumoasa ca tara, ca pământ dar e ocupata de oameni de toată jena.