| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Ce părere aveți despre ghicit? Ați practicat vreodată ghicitul, sau ați fost la cineva care practica asemenea meserie? Care au fost părerile dumneavoastra asupra evenimentului în sine și în ce a constat aceasta ghicire? Cum s-a desfășurat toată aceasta treaba cu ghicirea? Fie și online dacă au fost cazuri de întrevedere în privința ghicitului cu o persoana avizata, va rog frumos sa menționați. Mi-ar face placere sa cunosc cât mai multe păreri si/sau experiente în privința ghicitului.

P.S: aleg aceasta categorie pentru ca doresc răspunsuri diverse și diferite, nu neapărat pe baza religioasa.

Răspuns Câştigător
| Fantaspirit a răspuns:

Nu cred așa ceva și nici în vrăjitoare,sunt șarlatani și insidioși se folosesc de naivitatea oamenilor,dețin arta de a înșela cu măiestrie. Pe Oana Zăvoranu au arso de,ogramada de bani,dar a câștigat procesul cu ele și le-a băgat la mititica laughing Mai sunt ăștia care dau in cărți,unii au harul dar foarte putini, dar la ghicitori și vrăjitoare ai banul pierdut garantat și te lasă și cu buza umflata. Sunt oameni care cred în superstitii, cred în orice, inteligenta nu e punctul lor forte și multi străini sunt prosti, cred că pot obține ceva de la cocalarii cu alba neagra.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cred în probabilități nu în ghicit, de exemplu probabilitatea sa vedem mâine soarele este mare dar nu peste tot

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred in saratanii!
Am fost odata cu o prietena buna si m-am convins ca nu sunt adevarate spusele ghicitoresei, desi auzisem ca este foarte buna la asta.
Ghicitoreasa te trage de limba ca apoi sa-ti confirme ceea ce tu deja stii. In loc sa-ti ghiceasca spune:
Uite un exemplu de cum se manipuleaza prostul. Ghicitoreasa intreaba:
"vad aici un barbat in viata ta... asa este? "
in functie de raspunsul tau, ca el exista sau nu exista inca, ea iti spune: " pai nu exista acum, dar va exista in viitor..."
este logic sa existe cineva in viitor, ca doar asta ni s eintampla tuturor, cunoastem oameni zilnic si la un moment dat inltalnesti si baiatul respectiv.
Ma rog, eu am fost evaziva si am lasat-o pe ea sa-mi spuna si la mine aterminat foarte repede, ca a batut campii si i-am spus la un moment dat ca nu se potriveste nimic din cea mi-a spus.
prietena mea a fost proasta si i-a spus ea singura tot, ca atare ghicitoreasa s-a pliat cu scenariul ep ceea ce stia deja de la prietena mea si ea era super incantata d ecat d ebine i s-a ghicit.
Personal, cred ca -i o mare sarlatanie ghicitul ala, special pentru oamenii naivi sau mai prostuti.

| CleanHeart a răspuns:

Exista de existat pentru că mi s.au arătat unele dovezi dar pe mine nu mă interesează, nu îmi place ghicitul, îmi place să fie totul o supriza pentru mine. Se pot face și vrăji dar lumea care practica asta trebuie să știe că nu țin.

| 120bulevard a răspuns:

Daca nu stii cum sa-ti irosesti banii te duci la vrajitoare, stiu cum sa te unga pe timpan cu miere pentru ca sunt experte in parapsihologie si ofera un raspuns care se muleaza pe majoritatea oamenilor, singurul care iti cunoaste viitorul este doar Dumnezeu.