| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU! Credeti in reincarnare si vietile anterioare? Exista sansa să ne întâlnim cu persoanele din vietile anterioare?

P.S: aleg aceasta categorie, deoarece doresc sa primesc răspunsuri diferite și diverse din partea dumneavoastră, nu neapărat pe baza religioasa. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| FilipSorin a răspuns:

Nu, exista rai si iad in care rai ul este placere vesnica (infinita) iar iad ul este suferinta vesnica (infinita), dupa faptele noastre ajungem unde meritam. Pocăința este biletul spre rai, pocăința ne poate ajuta ca toate pacatele noastre din trecut sa ne fie iertate. Daca auzi ca pocainta e cringe, rea etc, ca toti nu suntem usi de biserica ca doar o viata avem acei oamenii sunt oamenii care fac păcate si cele mai multe, nu te lua dupa ei si fa voia Lui Dumnezeu caci la final vei fi mântuit și vei fi in rai iar ei in iad.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Reîncarnezi, ce? Sufletul tău. În carnea cui te bagi? Dacă e moartă, sufletul tău nu o va învia. Dacă este vie, are deja alt suflet în ea și două suflete nu încap în aceeași carne. Astfel, nici vieți anterioare nu există.

| lpavel a răspuns:

NU! Nu cred, e o prostie inventata de atei...

| Theo94 a răspuns (pentru lpavel):

Reincarnarea este un concept filosofic si RELIGIOS, nu are treaba cu ateismul.

| lpavel a răspuns (pentru Theo94):

Religia nu are nici cea mai mica treaba cu asta, ba chiar interzice sa crezi in ea! Dar de ce-ti spun tie asta... ai zis si tu ceva laughing

| Theo94 a răspuns (pentru lpavel):

Ai vrut sa te dai inteligent si ai calcat pe o broasca.
Reincarnarea este un concept religios in budism, hinduism, jainism sikhism, etc., alea ce sunt, dar ce sa iti spun tie, exista mii de religii pe planeta si tu habar nu ai.

| LordCristobal a răspuns:

1.Eu as crede in reincarnare doar in cateva situatii speciale:sa zicem ca cineva care a facut foarte mult rau in viata lui anterioara poate fi reincarnat in alt trup cu scopul de a face bine in urmatoarea viata.
As mai crede si in situația in care sa zicem ca un copil a murit la nastere dar e posibil ca sufletul lui sa se reincarneze in alt corp mai tarziu.
2. Poate e posibil dar astfel de persoane nu se deschid in fata oricui deci sanse foarte mici sa dai de ele.

| Theo94 a răspuns:

Nu cred in reincarnare, nu are nici o baza stiintifica, nu s-a gasit vreo dovada care sa arate existenta reincarnarii sau a ceva asemanantor.

| Fantaspirit a răspuns:

Nu știe nimeni cert dar îți dai seama că eu as vrea sa îmi reîntâlnesc părinții.