| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ce părere aveți despre "scandalul" din Ditrau?

Nu vreau să fiu conaiderat rasist,dar până la urmă prezența acestor oamenii aici e rezultatul clar al globalizării, capitalismului și-a incompetenței statului român care nu a fost capabil să rezolve problema deficitului forței de muncă și a natalității, dar cu siguranță modul în care localnicii de acolo și-au exprimat "revolta" (dacă pot să îi zic așa) nu a fost una normal sau demnă de incurajat.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ești rasist, ci naționalist.
Globalizarea nu a ajuns la Ditrău, acolo e Ev Mediu Târziu.
Statul român a rezolvat natalitatea când a liberalizat avortul. Acum e rezolvată gata.
Localnicii și-au rezolvat acolo problema lor într-un mod demn de lăudat și de urmat. Părerea mea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Care era problema acolo? Localnicii aia stateau cumva coada la usa brutariei sa se angajeze si nu au fost luati in seama? Hai sa fim seriosi, e ca si cum eu m-as ofensa ca la firma care imi face curatenie in scara lucreaza romi dar eu nu as participa nici la sedintele asociatiei si nici nu m-as apleca sa iau o hirtie de pe jos cand o vad. Singura problema pe care o vad e ca niste putori comenteaza apropos de niste oameni muncitori, atita tot. Patronul ala poate sa isi aduca si klingonieni, atita vreme cit totul e in regula dpv legal.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Băiatu. tu nu știi mentalitatea acestor comunități mici.
Ei au o lume feudală închisă. Orice venetic, care mai și vine de la capătul lumii, cu alte obiceiuri, de altă religie, de altă etnie, așa simt ei că le perturbă extraordinar mica lor lume. Nu este numai șovinism maghiar așa cum se spune. Ei nu vor străini de nici un fel în sat. Este modalitatea lor de supraviețuire, în limitele acelui sat, comună, cu exact stilul de viață. religie, limbă pe care îl au. Prezența oricărui străin la ei în sat le face să își simtă viața amenințată. De aceea, nu din sălbăticie, ci pentru că își simt viața lor, în felul lor de a fi acum amenințată. amenință ei pe cei ce îi găzduiesc pe străini.Ori îi dați afară. ori îți luăm gâtul. Amenințarea este la acelaș nivel la care își resimt ei viața, existența, amenințată prin prezența străinilor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Sint de acord cu tine, dar intrebare e ce face statul? Se inclina in fata primatelor astora? Adica de vina e patronul ca a facut ceva legal si normal, sau toti nemernicii din sat care ar trebui trimisi in judecata pana la ultimul?

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Măi băiatule, acolo ești în secuime, unde feciorii poartă cuțitul vârât in cizmă, nu ies din casă nici măcar până la pricată fără!
Cum trimiți tu în judecată un sat întreg, penrtru că i-au șoptit unui consătean că ori îl da iafară pe țiganul ăla borât venit din India să ne strice nouă satul, ori te pupă mă-ta rece. Am vorbit în privat cu unul din ei. Așa a spus, dacă conduceam eu Germania nazistă, terminam cu. If You know what I mean.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Mdah... muma ei de secuime.

19 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Napoleon ar fi rezolvat-o simplu: cu tunul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Felicitari Localnicilor. BRAVO! Sunt oameni Modeli. Globalizatia este pentru America.
Citez: " Noi avem cultura noastra aici, in zona noastra, aia secuiasca, ungureasca, romaneasca, avem cultura noastra, sa nu vina cu cultura din Nepal aici. Daca ascultam televizorul, in Germania, Franta sunt oameni care de 100 si ceva de ani stau acolo, prima data s-au dus zece, apoi 20, 30 si acum sunt cartiere unde nu are curaj nici militianul sa intre, le violeaza femeile. "

https://youtu.be/6lJLUIrlFaM?t=8

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitari Localnicilor. BRAVO! Sunt oameni Modeli. Globalizatia este pentru America.

atunci ce cautati voi romani 4 milioane in alte tari?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ma indoiesc ca nu au putut gasi muncitori necalificati pantru o brutarie in zona respectiva care si asa e mai putin dezvoltata economic.

Daca chiar vroiau aduceau muncitori din ucraina., sau Belarus -Incercam sa gasesc tari mai sarace ca Romania din Eu dar nu am gasit laughing. Ma indoiesc ca localnicii ar fi iesit la protest daca vedeau unu din belarus. Insa Nu din tari exotice. NEIN NEIN NEIN!
As recomanda ca daca firma/primaria nu ia masuri oamenii sa nu mai cumpere paine de la ei.
Daca as locui acolo as fi iesit si eu la protest happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

U cu cine ai vrea sa fi inconjurat cu refugiati ucrainieni https://www.youtube.com/watch?v=SYCCrbVvAEA

Sau cu din astia : https://www.youtube.com/watch?v=AqAlpoWodvU

Si asa., la ce conditii de viata grele au locuitorii din estul europei Indura si trec mai departe. Pe cand astia din Sri Lanka sau dracu stie ce tari vin sa invadeze.
Cum zicea ala pe care l-am citat : Azi vin 10 la anul 20 peste 10 ani este comunitatea lor.

Daca te prinde o gasca de aia noaptea pe strada ce faci?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai răspuns la nimic

| RAY a răspuns:

""Oamenii din comună, care au lucrat la brutărie, s-au plâns că lucrau mult peste program și nu erau plătiți suficient""

4 milioane de romani sunt plecati in strainatate, asta face ca Romania sa fie r1 in lume ca export intr o tara care nu e in razboi, cata ipocrizie romaneasca si prostie, asistati sociali rasisti, puturosi fara chef de munca

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Te citez: "s-au plâns că lucrau mult peste program și nu erau plătiți suficient""
Daca patronii vroiau muncitori ieftini sa fi facut dracului firma la ei in tara LOR. Nu aici.
Europa ar trebui sa devina un "Monument istoric " Restul lumii (de categoria 3-a) sa lucre pentru Europa. Europenii sa primeasca bani numai pentru simplul fapt ca EXISTA.
Traim in lumea industriei unde cativa insi pot produce multa materie., deci ar fi Nice DACA astia din Kenia., Sri Lanka ar munci si noi am primi bani asa de la stat/EU. Pentru ca reprezentam valori morale.
Practic multiculturalismul vestului asa s-a produs : Astia din west au zis : Hei Noi suntem tari si mari., de ce sa nu chemam niste specimene din lumea a 3-a sa ne faca munca. Le dam ceva bani de formalitate si gata. Insa Nu s-au gandit ca exista si saraci (care is cam multi) in lumea Moderna Europeana., care nu s-au prins si/sau nu au fost inclusi in schema si de aici vine radicalismul ce se vede la Tv.
. Dar cu scaderea Populatiei S-ar putea ajunge la treaba asta : Toti Europenii sa fie patroni., si/ sau sa primeasca bani asa pe nimic. Ca astia din lumea 3-a sa lucre pentru ei. Daca fac figuri bombe., sa arunce cateva bombe peste ei.
Evolutie "It`s evolution baby "
https://www.youtube.com/watch?v=aDaOgu2CQtI

Ps postez intrebarea la 3. si3minute Am. Mai ametiti si Obosit dupa o zi de munca Pe cand unu din sri Lanka putea sa lucre pentru mine acasa la el. Nu era mai convenabil el statea intre ai sai in tribul lui.

| Freya1 a răspuns:

Bai nici eu nu vreau sa fiu rasistă, dar acolo nu cumva marea majoritate a omanilor sunt de nationalitate maghiara? Din nou spun ca nu am nimic cu unguri dar ei fac figuri si la noi romani in a carei tara stau da la niște oameni de genul.
Puteau pur si simplu sa ia pâine de la alta brutărie fara sa faca atata tam tam, ca si noi si ei mergem si muncim pe la străini si de multe ori ne tin străini ca pe uni de ai lor.Mergem multi si furăm si dam in cap si tot ne primesc si noi facem figuri la doi oameni ce vor sa iti castige pâinea cinstit.Au vreo 2000 de lei salariu maxim, nu saracesc pe nimeni cu bani astea, lucreaza program normal, nu fac scandal plus ca au fost controale în acea brutărie iar oameni sunt foarte igienico deci nu inteleg de unde atâtea crize.Am văzut pe rețelele de socializare cum sunt jigniți oameni ce le iau apărarea si nu stiu de unde atâta ura.Se tem că le vor lua doi oameni ardealul care oricum nu e a lor?

| GoldenZenith a răspuns:

Noi am împânzit planeta asta, suntem in fiecare coltisor si suferim de nu mai putem daca nu ne vor străinii la ei in țară. Dacă au venit aia, săracii, si muncesc pe bune sunt demni de aruncat in străfundul iadului acum, nu?

| AC4S4 a răspuns:

Salariile sunt mici, evident ca este criza de munca. Patronii, in loc sa adapteze salariile la costul vietii, au ales sa angajeze mai ieftin oameni din tari din lumea a treia. Probabil se aplica si comunitatii de acolo (avand in vedere declaratiile unor oameni).

Pana la urma s-ar putea face asa in fiecare domeniu. Nu accepti salariu si conditii mizere, se aduc oameni din Asia, din Africa.

Este intr-adevar urat modul in care oamenii s-au manifestat, dar sa nu acoperim nesimtirea patronilor.

| Endoryus a răspuns:

Romanul ca este in fiecare tara de pe planeta nu mai are vreo problema, dar doamne feri sa vina 2 straini sa munceasca in Ro. O munca pe care deja multi o evitau deci nu e ca a fost furata vezi domne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-as castra

| Andrei200202 a răspuns:

Niste jigodii ordinare si primitive, altfel nu am cum sa le descriu, m-am uitat la tv la acea ședință pe care au facut o si culmea acolo s-au adunat in mare parte persoane in vârstă, care n au ce face pe acasă că la piață era închis.
Nu înțeleg cu ce au greșit oamenii aia față de ei, doar nu au venit in sat sa le dea in cap, sa îi tâlhărească sau cine știe ce.
Nu, ei au venit cu un anumit scop, acela de a munci pentru un salar mai bun, DE FEL cum fac și câteva milioane de români care muncesc peste hotare. Cum ar fi ca străinii sa reacționeze la fel când un român vrea sa se angajeze in țara lor?
Sunt scârbit că in zilele noastre inca mai există rasism, mai ales de genul, in această situație.
Mi-e rușine că această revoltă rasistă a apărut și in rândul știrilor din alte țări, și uite asa se duce imaginea țării.
Eu dacă aș fi avut putere i aș fi liniștit cu niste amenzi cel puțin pe aceste scursuri.