| Ionică a întrebat:

Cine e roman? Cine e de alta nationalitate (de ex.: aroman, istro-roman, meglanoroman, maghiar, rrom, german, ucrainean, lipovean, sarb, slovac, bulgar, croat, grec, ruten, evreu, ceh, polonez, italian, armean, ungur, moldovean, rus, chinez, japonez, nord-corean, sud-corean, catalan, francez, britanic (englez, scotian, galilez, nord-irlandez), irlandez, spaniol, portughez, egiptean, arab, american, mexican, brazilian, argentinian, australian, canadian, elvetian, austriac, tatar, turc, indian, amerindien etc.)? Sunteti mandru de nationalitate voastra? Daca da, de ce? Daca nu, de ce? Multumesc!

12 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Eu sunt romanca 100% cel putin asa stiu eu. happy, sunt mandra de asta, niciodata nu mi-a fost rusine sa spun ca sunt romanca, mai ales ca nu locuiesc in tara. chiar am vrut ca ceilalti sa cunoasca o parte buna a romanilor.

| Hombre a răspuns:

In cu 15 ani TvR1 am vazut un reportaj facut in America la Hollywood si reporterul ii lua un interviu unui roman din Bacau stabilit acolo prin ani '70. Tipul era realizat financiar printre altele avea si un restaurant de lux la care servea masa si petreceau multe vedete.Printre nenumaratele intrebari puse a fost si acea daca ii este dor de tara si locul unde s-a nascut.Raspunsul a fost; "mai bine nu ma intrebati asta si a inceput sa planga". Raspunsul meu.Sigur ca imi iubesc locul unde m-am nascut si nu am nici un motiv sa nu fiu mutumit de nationalitatea mea.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Eu sunat si romnanca ( din partea lu' tata si si magheara din a lu' mama st jumi juma desi maghiar nu stiu deoc mama le stiew pe ambelele de kdn era mica rolling on the floor

| Klara a răspuns:

Romanca, partial, avand in vedere ca stau in Romania, sunt romanca. Am origini maghiare si evreiesti, dar la mine in casa tot romana se vorbeste.

| Alinaga a răspuns:

Nu nu sunt mandra de nationalitatea mea si as vrea sa fiu chinezoaica pentru ca au de 1000 de ori mai mult caracter decat romanii astia lenesi si nesimtiti si hoti(scuze stiu ca nu sunt toti la fel dar 90%asa sunt si nu i mai pot suferi )

| Alinaga a răspuns:

Sunt de acor cu claiditza in Romania nu exista nimic bun si oricat as incerca sa vad ceva pozitiv nu reusesc imi pare foarte dar tara asta in cativa ani va ajunge varza rau

| Clauditza a răspuns:

Mdea din pacate romana urasc ca sunt romanca toate lume de peste hotare cand aud de romania(romanani) se gandesc la rromi la saracie la hoti etc IN ROMANIA NU EXISTA NIMIC BUN!

| Clauditza a răspuns:

@lolita ce parte buna a romanilor?

| MihaelaDart a răspuns:

Nu sunt 100% romanca, am putin din fiecare... de la parintii tatalui - sunt romanca, din partea parintilor mamei sunt jumi-juma - unguroaica si nemtoaica, cu toate ca in casa vorbim romaneste, numai mama e cunoascatoare de maghiara si germana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nationalitate romana! Da sunt multumita, cu toate neajunsurile, am cunoscut o mare parte din reprezentatii nationalitatilor enumerate, n-as putea sa spun ca sunt mai fericiti ca mine.

| Crina_7980 a răspuns:

Englezoaică, de fapt americană dar nu sunt sigură că aşa e corect în română de zis, de fapt nu stau mult în România dar e destul de frumoasă ţara voastră.

Răspuns utilizator avertizat