| oanecorleone a întrebat:

Credeti ca afirmatia "Secret este acela care il stie un singur om"este adevarat?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este greu de tinut un secret. Unii oameni nu pot tine un secret chiar daca il cunosc doar ei. Pana la urma se dau de gol sau ii apasa atat de tare incat il divulga cuiva. Totusi se spune ca deja spunand unui singur om un secret - acesta tinde sa se afle, sa devina ceva public. Gandeste-te la toate secretele pe care le-ai impartasit si care au iesit la iveala. Eu am pazit ceva secrete la viata mea, dar pana la urma le-am aflat din alta parte - in sensul ca cea care mi-a spus mie a spus si altora, deci... Secretul poate fi divulgat de o persoana care il afla sau de cel care il stie si il spune oricui. Cum spuneam secretele sunt greu de tinut. Totusi sunt meserii care impun tinerea secretelelor - confidentiale - cum ar fi tot ceea ce afla medicii despre pacienti sau avocatii despre clienti sau... preotii la confesional. In schimb multa literatura sau multe filme arata cum adevarul iese la suprafata, secretele cele mai bine tinute fiind de multe ori dezvaluite dupa ani de zile.
Sunt si seriale care se axeaza pe acesta imposibilitate de a tine un secret. Dintre toate serialele pe care le-am vazut - unul in special arata cum tind secretele sa se divulge la masa sau cand oamenii sunt impreuna - Brothers and Sisters. Este un exemplu despre cum secretele ies la iveala.

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Proverbul este adevarat, daca un secret este impartasit cuiva, el nu mai este secret ci, este un fapt ce va fi "difuzat" mai devreme ori mai tarziu, cu alte cuvinte daca vrei sa fii stapan asupra ta, tineti secretele pentru tine.
Rroxi44 ti-a dat cel mai bun si complet raspuns.
De semenea, este bine sa citesti si citatele celebre din link-ul dat de Emanuellex si te vei convinge de adevarul proverbului pe care l-ai citat in intrebarea ta.
Multa sanatate si un bun sfarsit de saptamana.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Bineinteles. Daca este secretul tau personal si-l mai impartasesti cuiva, chiar de incredere, nu mai este secretul tau. Este logic. Si apoi... cine mai este de incredere in ziua de azi? Tu ai incredere deplina macar in tine?

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Te sfatuiesc sa citesti cu atentie si aici:
http://www.intelepciune.ro/......t_218.html

| xioliolioloix a răspuns:

Da

| jvEcu a răspuns:

Nu neaparat, poate sa fie secret intre prieteni, secret intre un grup etc happy.