| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in viata dupa moarte? unde ajung sufletele noastre?

32 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu exista suflet

| DrunkenRat a răspuns:

Chiar am o curiozitate destul de mare in legatura cu acest dubiu, de altfel, nu atat de mare incat sa comit suicid.

| Rapplex a răspuns:

Sufletul exista doar ca notiune, dar de fapt este doar o iluziewinking

| DomineRex a răspuns:

Nu cred in viata dupa moarte. Care suflete?

| AlexandraCroft a răspuns:

Buna.
Vad ca aici sunt multi atei,dar vreau sa imi exprima propria mea opinie si nu as vrea sa se comenteze raspunsul meu caci nici eu nu am zis absolut nimic contrat celor spune de utilizatori,cum ca sufletul este o iluzie,fiecare cu credinta lui nu am dreptul sa comentez!
Se spune ca imediat dupa moarte ingerii rai si ingerii buni se vor infatisa inaintea omului si vor incepe sa arate fiecare faptele bune si rele pe care le-a facut de-alungul vietii, daca el merita sa fie mantuit si daca a facut mai multe fapte bune decat rele atunci se va alege unde sa se duca in iad sau in rai, si timp de 2 zile cerceteaza cu ingerii locurile importante din viata lui unde a facut bine.Am inteles ca sufletul va trece prin 40 de vami pe urma va fi judecat de D-zeu si i se va alege locul in vazduh(cer).Pe urma va veni "sfarsitul lumii", unde spune D-zeu ca si trupul trebuie sa fie si el judecat.

| iamy a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Vai....de capul meu! Judecata va fi la a doua venire a lui Isus. Despre ce vorbesti tu acolo? Oameni buni cititi si voi din cand in cand din Biblie.Acolo veti gasi multe raspunsuri.

| anonim_4396 explică (pentru iamy):

Da sa stii ca zici bine, ar fi bine sa mai citim si noi
Recunosc ca nu prea citesc dar cand am timp citesc cate putin

| AlexandraCroft a răspuns (pentru iamy):

Esti de alta religie? Ca eu asta am citit in biblie si sunt crestin-ortodoxa! Nu inventez abosulut nimic, nu ar trebui sa iti dai cu parerea daca nu stii despre ce e vorba,

| iamy a răspuns (pentru AlexandraCroft):

De ce ar conta ce religie am? Sunt ortodoxa e bine? Dar nu sun de aceeasi parere cu tine.Te rog sa-mi explici si mie unde exact ai citit tu in Biblie aberatiile pe care le-ai scris.STIU EXACT DESPRE CE E VORBA.

| AlexandraCroft a răspuns (pentru iamy):

Draga mea, atunci RECITESTE iar sa iti reinprospatezi memoria, ca nu am nici un motiv sa mint, multumesc.

| iamy a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Draga mea, eu nu zic ca minti ci doar ca esti prost informata.
IOAN CAP.5 VERS.27-29.

| ionutzu94 a răspuns:

Rai sau iad

| DrunkenRat a răspuns (pentru ionutzu94):

Si daca nu ma primesc nici in iad?

| DrunkenRat a răspuns (pentru ionutzu94):

Si daca nu ma primesc nici in iad?

| anonim_4396 explică (pentru DrunkenRat):

Si eu vreau sa aflu multe,dar nu putem sti inca nimic, doar atunci cand vom muri, atunci vom vedea ce si cum.Nu este om care sa fi plecat si sa fi venit inapoi sa ne spune,ar fi bine sa stim ce ne asteapta, dar din pacate plecam si numai venimsad Am visat-o pe bunica mea care a murit in 2006, am intrebat-o in vis unde e? si a zis ca nu poate sa imi spuna ca trebuie sa plece! a iesit pe poarta,a inchis cu cheia,cum facea ea cand traia,si a plecat!crying mi-ar placea sa imi spuna ea cum e acolo,da trebuie sa intelegem ca nu se poate,si fiecare trebuie sa trecem prin asta,o sa vedem noi cum e! Dar totusi daca mi se arata in vis,inseamna ca sufletul este undeva,dar unde? eu zic ca exista viata dupa moarte. E doar o poarta intre viata pe Pamant si viata vesnica, acum asta cred eu, nu stiu ce cred altii!

| DrunkenRat a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii morti pot aparea in vise pentru ca ii ai in subconstient, nu neaparat pentru ca ar exista sufletul lor undeva. Si totusi, daca intr-adevar ar exista, atunci de unde ar avea ei o putere asa mare incat sa faca contact intre cele doua "lumi"?

| IrisMov a răspuns:

Citeste "Divina comedie" de Dante Aligheri si vei afla tongue

| IrisMov a răspuns:

Daca noi nu avem purgatoriu, atunci care e rostul pomenilor?

| IrisMov a răspuns:

Nu sunt catolica, dar sunt convinsa ca si la ortodocsi exista un soi de Purgatoriu, doar ca probabil nu se numeste asa.

| tbogdan22 a răspuns:

Ajung la o scurta judecata, in care bifezi ce ai facut din ce ti-ai asumat ca faci in viata asta si ce lectii inveti, apoi alegi ce ai nevoie pentru a evolua in viata urmatoare, daca stai bine ai dreptul sa iti alegi tara, familia, aspectul fizic etc... iti alegi iarasi ce iti propui sa inveti si te intrupezi. In regresie hipnotica poti afla ce ai facut in alte vieti dar nu e indicat caci trezeste multe lucruri negative. Imagineaza-ti cum te-ai simtii/marca sa te vezi in fata poligonului de tragere sau cum chinuiai evreii cand erai ofiter german. E un dar ca nu ne amintim si cand intr-adevar avem nevoie ca aceste informatii sa fie aduse in constient se va gasi mijlocul si contextul sa se intample acest lucru.

| Broadband a răspuns:

Nu cred.a inviat cineva ca sa cred?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O fost profesoara din liceu spunea ca 50% exista Dumnezeu si 50% nu exista, ca nu sa gasit o teorie care sa demonstreze ca exista tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cred. ajung acolo de un unde au plecat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii care cred in viata de dupa 1 nu au dovezi 2 nu au argumente 3 cred doar din auzite 4 viata de dupa este negata de multi teologi si exemplele pot continua crede-ma ca dumnezeu e jucaria care a ramas in memoria omului atat tot / am putea discute zile despre acest subiect sincer as vrea sa discut despre acest subiect / sufletul este doar o fantezie

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru EllaBlackEyes):

Cmf fata draga nu team mai vazut de mult mai traiesti? cu virginitatea cum stai?

Răspuns utilizator avertizat
| Adorable a răspuns:

Fiecare are libertatea de a crede în ce vrea. Eu cred în reîncarnare.

| LoveAnimepsimagirl a răspuns:

Nici eu nu stiu ce sa cred... Sunt tot felul de "povesti" si abureli si unele sunt chiar chestii inventate, in lumea asta nu stii ce sa crezi si ce sa nu. Eu cred ca noi murim si doar ne despartim de corp, adica ramanem inca pe pamant fara sa fim vazuti de ceilalti, ramanem nemuritori... Asta ar fi o idee a mea laughing. Stii, faza cu fantomele, nu? ei bine eu cam cred in ele pentru ca, creierul nostrul este plin de electricitate si se zice ca fantomele apar doar acolo unde sunt locuri unde electricitatea este mai mare ( asa ne-a spus la fizica ) dar oricum ar fi o idee si faza ca ne imaginam. laughing

| marynaedw a răspuns:

Buna. Da, o "viata" vesnica in iad sau in rai.happy

| udreaella a răspuns:

Fiecare crede ce vrea.eu una cred ca este viata si dincolo de moarte.iar suflete moarte cred ca ajung la dumnezeu.era o povestiaoara care mi-o spunea bunica.( amurit cand aveam eu 5 ani).era cam asa: atunci cand se naste un copil.si un om s-a ridicat la cer (a murit). inseamna ca sufletul acelui om a ntrat in acel copil.nu stiu daca e adevarat.asa imi zicea bunica mea cand eram mica.sad.imi dau fundita te rogbig grin?

| urzicaradu a răspuns:

De unde au plecat