| Vernusio a întrebat:

Credeti voi personal in nemurire? In viata de dincolo? In vesnicie,viata dupa moarte,viata de apoi sau totul este o iluzie si minciuna, fantasma?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Omul când moare nu mai stie nimic. Omul e sufletul și sufletul moare conform Bibliei. Eclesiastul9:5,6,10,Geneza2:7,Ezechiel18:4.

| CosminCD a răspuns:

Da, există conform Bibliei. Dar nu după moarte, ci la revenirea Domnului Hristos. „Să nu vi se tulbure inima. Aveți credință în Dumnezeu și aveți credință în Mine. În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc. Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiți și voi. (Ioan 14:1-3)

| udrescuf a răspuns:

Da exista aceasta viata dupa moarte, dar multa lume nu mai crede, acum daca recunosti vei fi luat in ras, nu este nici o iuluzie nici minciuna nici fantasma.

| Luta_Bogdan_2000 a răspuns:

Conform Bibliei sintagma "viață după moarte" este un non-sens. Lui Adam și Evei l-i s-a spus că dacă vor păcătui, vor MURI. Simplu și clar, ei n-au înțeles nicidecum că se vor duce într-o altă viață, in iad sau rai. De fapt Satan a fost cel care le-a spus că "stați așa, că voi oricum nu veți muri". Așadar, definiția morții este simplă: opusul vieții, adică inexistență (vezi Eclesiastul 9:5, 6,10). Acest lucru este evident și din jertfa de răscumpărare a lui Isus Cristos. Dacă ar exista viața după moarte, atunci n-ar mai avea sens ÎNVIEREA, adică cum să învie cineva dacă nu a murit? De altfel să nu uităm că și Isus a murit (deci unde s-a dus el după ce a murit? In "rai" nu avea cum, că s-a dus după ce a înviat, în "iad" nici atât, fiindcă era perfect. Simplu spus era într-o stare de inexistență; iată de ce el a putut fi înviat, fiindcă a murit.

| SoricuDawid a răspuns:

Da,exista.Desi lumea a incercat din timpuri vechi sa ne faca sa ne departam de aceasta religie si credinta.

| SoricuDawid a răspuns:

Da,desi omenirea a incercat de-a lungul timpului sa ne faca sa nu mai credem. Funda?