| abanu7 a întrebat:

Are cineva rezumat la "Elevul Dima dintr-a 7-a" de Mihail Drumes?

5 răspunsuri:
| NoNaMe_7575 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a saptea" prezinta viata unui baiat in varsta de 19 ani.ambitios.destept.cult.trece prin aventurile vietii.si la un moment dat hotaraste sa se sinucida impreuna cu iubita lui din cauza unor acuzatii aduse lui pe nedrept...dar sinuciderea esueaza deoarece tatal lui apare exact la timp pentru al salva...el se trezeste la spital si i se spune ca iubita lui a murit.nu a mai putut fi salvata.insa peste cativa ani afla ca totul a fost o minciuna scormonita de tatal sau.si afla ca ea s-a recasatorit si are copii.cand se reintalnesc hotarasc sa nu se mai vada niciodata.el se casatoreste in final,cu fiica unui prieten de familie, careia i-a promis ca-i cere mana, odata demult in copilarie printr-o simpla gluma

Sau de pe site-urile :
Http://www.referat.ro/ sau http://www.e-referate.ro/, http://referat.clopotel.ro/ sau http://referate.educativ.ro/, http://www.referatele.com/

| NoNaMe_7575 a răspuns:

Sau asta:

Este vorba despre cel care a mai scris si "Invitatie la vals" si "Scrisoare de dragoste".

Cum am ajuns sa citesc aceasta carte? Pai, pentru ca ma tot plangeam ca nu stiu ce sa citesc, tata mi-a zis ca as putea sa incerc "Elevul Dima dintr-a saptea". Eu una nici macar nu auzisem de aceasta carte… Bineinteles ca am uitat imediat de ea. Dar tata m-a surprins placut cand a venit seara de la munca si mi-a pus cartea pe birou! Acum aveam ce sa citesc…

Insa mereu stateam pe drumuri (era inca vacanta) si uitam sa imi iau cartea cu mine… Tata ma tot intreba daca am mai citit, fiind curios de impresiile mele legate de carte. Pana la urma am inceput sa o citesc, si trebuie sa recunosc ca mi-a placut! Mult! Unul dintre lucrurile cele mai amuzante este ca, aproape de fiecare data cand incepeam sa citesc, personajul principal, Grigore Dima, baiatul din clasa a saptea, imi amintea de Ariel. Da! Il regasesc pe Ariel in incercarile neistovite de a-si mobiliza prietenii sa lupte cu el pentru implinirea viselor lor. Visele unor liceeni indrazneti. Il regasesc in caracterizarile pe care le face persoanelor care il inconjoara, trufas, indignat si mai ales carcotas…

Cartea prezinta aventurile pe care un adolescent de 19 ani (in acea vreme clasele nu erau structurate ca in ziua de azi) le traieste atunci cand ajunge la Craiova, dupa ce prima parte din viata si-a petrecut-o la Londra, studiind in particular. Acum urmeaza sa o ia de la inceput, sa vada pentru prima oara cum este sa mergi la scoala si sa treci zi de zi prin tot felul de peripetii… Aici, acum, va afla ce inseamna fericirea, dar si dezamagirea; va castiga, dar va si pierde; va lupta, dar va si fugi; se va maturiza… va afla ce inseamna sa iubesti; va vedea ca iubirea poate fi mai puternica decat orice alt lucru pe lumea asta, dar si ca ea, intr-un final, chiar daca nu se pierde, se decoloreaza si isi pierde stralucirea intr-o lume plina de paradoxuri…

| Tarsu_Daniela_1992 a răspuns:

Buna! Daca cauti rezumatul nu-l vei gasi niciodata cu toate evenimentele sau intemplarile. Eu te-as ruga sa-l citesti deoarece este o carte foarte interesanta.

| Mindu_Mindu_2000 a răspuns (pentru Tarsu_Daniela_1992):

OMG Wtf man nu mai citeste nimeni azi acceta adevarul ca toata lumea ia rezumatulwinking

| Goran_Luca_2002 a răspuns (pentru Tarsu_Daniela_1992):

E cam lunga, plus e plictisitoare (prea mult amor)