| Magical a întrebat:

de catre cine a fost traversat prima oara oceanul atlantic?

8 răspunsuri:
| dienuta1990 a răspuns:

Amelia Earhart este prima femeie care a traversat oceanul Atlantic.

| Byucc a răspuns:

Leif Ericson, avand in vedere ca el a descoperit America happy
Dar se spune ca, cu mult inainte de asta, un grup de egiptieni au traversat Atlanticul (ajungand undeva in America Centrala) si i-au invatat pe locuitorii de acolo sa construiasca piramide happy

| Razvaneserios a răspuns:

Cristofor columb cred, el a descoperit america in 1492 deci el trebuie sa fii traversat primul

| Razvaneserios a răspuns:

Sau daca vrei cu avionul. Primul a fost charles lindbergh. In 1927 avionul se numea Spirit of St. Louis. Zborul a fost de la new york la Paris

| notar1989 a răspuns:

Sal uite aici Amelia Earhart a fost fiica juristului Samuel Stanton Earhart (1868–1930) și a „Amy"-ei Otis (1869–1962). A petrecut cea mai mare parte a copilăriei în casa bunicilor deoarece tatăl ei era alcoolic.

Încă de când era copil, Amelia se comporta într-un mod neobișnuit în comparație cu celelalte fete de aceeași vârstă, se cățăra pe copaci, vâna șobolani cu arma. În 1915 a absolvit liceul cu rezultate excelente, iar din 1917 a lucrat în Boston ca soră medicală în cadrul armatei, fiind angajată și pentru societate. În anul 1919 a început studiul medicinei la universitatea „Columbia University" din New York. După circa un an și-a întrerupt studiile și s-a reîntors acasă la părinți, pentru ca în anul 1920 să zboare pentru prima oară cu avionul, fiind hotărâtă să devină pilot. Deoarece costul orelor pentru zbor era de 1000 de dolari, părinții au refuzat finanțarea cursului de pilot. A practicat circa 28 de profesii până ce, în anul 1921, a putut lua primele ore de zbor de la Neta Snook. După numai șase luni, cu ultimii bani economisiți și-a cumpărat un avion „Kinner Airster", cu care a stabilit recordul de înălțime de zbor, pentru femei, cu o altitudine de 4300 m.

În anul 1920 părinții ei au divorțat, iar Amelia s-a mutat împreună cu mama ei pe coasta de est a SUA. La insistențele mamei sale a vândut avionul dar a cumpărat un automobil de tip sport. A lucrat în Boston ca învățătoare, fiind și angajată social.

| Msl a răspuns:

De Amelia Earhart

| AndreiBlackJok3r a răspuns:

Charles Augustus Lindbergh