| Wordofthat999999 a întrebat:

De ce nu suntem si noi o tara ca slovacia,Serbia, Croatia, Macedodia, astea sunt exemplele de tari care nu sunt cine stie ce dezvoltate sau ca au o situatie buna financiara sau dezvoltata ca alte tari din Europa, dar sunt mai linistite si apreciate, nu sunt asa cunoscute prin saracie, incultura sau tot feluri de jafuri ca aici ca daca pleci undeva in alta tara si ii spui ca esti roman te detesta intr.un fel sau oricine care aude de Romania cunoaste situatia si suntem "vedete" intr.un fel, dar daca ar cunoaste o persoana sau daca ar auzi una din tarile alea de ex nu spune prea multe lucruri si nu detesta asa de mult li se pare o tara normala dar noi suntem oaia neagră. De ce acest lucru, de ce suntem renumiți numai pentru lucruri penibile si rele?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Adica sa traim si mai rau ca acum? pentru ca suntem in UE, apropo cand pleci in norvergia sa stii ca drumul costa 1000 de euro

| Freya1 a răspuns:

Pai mai nou la noi romani (nu toti) merg pe dincolo pentru a fura cersi si prostitua cam ce parere vrei sa aiba straini

| AndreiWeisz a răspuns:

Te inseli. Daca zici Serbia, occidentalii te vor asocia cu razboiul si cu mafia, de Macedonia nici nu au auzit multi. Cam orice tara ai spune din Europa de Est, marea parte a lumii o va asocia cu saracia, pentru ca sunt mai slab dezvoltate decat tarile din occident. Acest stereotip exista si va mai exista. De ce de noi se stie mai mult decat de altii? Foarte simplu: populatie. Populatia Serbiei, Slovaciei si a Macedoniei impreuna nu este cat a Romaniei, fara sa numaram romanii de afara. Prin urmare, sunt sanse mai mari ca un englez sa cunoasca un roman care a emigrat acolo decat un slovac. De ce crezi ca toata propaganda din presa britanica anti-imigrantii din Europa de est a fost directionata catre Romania si Polonia? Sunt tarile cele mai mari, cu cea mai mare populatie, deci numarul cel mai mare de imigranti. De-asta noi suntem "tigani", iar polonezii sunt "spalatori de wc", iar sarbii sau macedonienii nu au neaparat aceste stereotipuri.