| Cata240 a întrebat:

E adevarat ca oamenii in general nu suporta sa ai pareri diferite de ale lor? Au tendinta sa te faca sa fii si tu de aceeasi parere cu ei?

Răspuns Câştigător
| blablabla66 a răspuns:

In general, exista 3 tipuri de oamnei:
1. cei incapatanati, care isi mentin parerea pana in panzele albe, si indiferent ce ai face nu o sa o schimbi
2. cei care iau in considerare si parerea altora, si daca li se va parea mai rationala, o vor lua in considerare
3. si cei naivi, pe care ii influentezi cu una, cu doua.
Oamenii au tendinta sa te faca sa fii de aceeasi parere cu ei doar cand vor sa obtina ceva de la tine.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bineitneles, fiecare om simte ca are in sinea lui dreptate si vrea ca opinia lui sa fie cea corecta. Acum diferenta o face cat de bine pot sa-si stapaneasca aceasta pornire de a-si impune doar parerea lor fara a o mai asculta pe a celorlalti.

| MarianWLF a răspuns:

De fiecare data, orgoliul e atat de mare incat chiar daca ei nu ar avea dreptate si si-ar da seama de asta tot nu ar fi de acord cu tine, stima de sine e prea mare in zilele noastre.

| RAY a răspuns:

Sunt diverse idei care pot fi schimbate in functie de acea persoana si cat de deschisa e spre simbare, depinde ce idee vrei sai bagi in cap, daca e crestin crescut de mic si indoctrinat si vi tu cu ideea ca nu exista dumnezeu degeaba, drept dovada se vede chiar si pe TPU ca acele conversati sunt pierdere de timp, repet depinde de conotatie si ca presupune aceea idee, daca tu vi si imi spui mie ca afara ploua incet si vad ca asa e accept ideea dar daca e o minciuna nu cred, desigur ca avem idei fixe, prost concepute, oamenii incapatanati sufera de multe ori de depresi, frustrari, complexe

| SergiuBoss11 a răspuns:

Daca vine un tolomac la mine si incearca sa demonstreze ca parerea lui tampita este cea corecta si a mea nu, ma deranjeaza maxim.de obicei, da, dar in cazul unui om care are o mentalitate "de fier" nu poti face nimic.mentalitate "de fier" au multi, dar nu toate sunt corecte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, au un orgoliu prea mare.