| ALEXXXL19 a întrebat:

Salut e normal sa intelegi o limba 60% pe care nai auzit-o nici o data in viata ta, adica ma aflu pentru prima ora cand parasesc Romania sunt in Cehia si inteleg limba foarte bine dar nu o pot vorbi care poate fi raspunsu

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Cu cât mai multe limbi cunoşti (parţial, oricât), cu atât mai uşor devine să înţelegi o limbă necunoscută, căci majoritatea limbilor au câte ceva în comun, plus, creierul tău devine mai antrenat, mai adaptat pentru munci de genul. Pe lângă asta, unii sunt mai predispuşi spre a înţelege, a învăţa limbi străine, iar alţii pot trăi o viaţă printre vorbitori de o altă limbă fără a o înţelege (cunosc cazuri).

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Got involved with the Czech mafia?
https://www.youtube.com/watch?v=D9TNjT_h70E

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Tu cred ca ai puteri, ai o minte stralucita. Dar ce e rau in asta? Bucura-te si nu-ti pune prea multe intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteri paranormale.

| 393Dan a răspuns:

Esti sigur ca intelegi exact ce ti se comunica? Poate doar auzi cuvinte care se aseamana cu cele din romana, insa ele poate inseamna ceva cu totul diferit xD

| ALEXXXL19 explică:

Aha unde as putea sa fac un control sa vad daca este adevarat sau mintea mea imi joaca feste

| ALEXXXL19 explică:

Nu chiar inteleg unele propoziti sun in ceha cuvinte ca in romana da dar le inteleg si pe cele ce nu sunt si altele care nu sunt in ceha sa fie subconstientu de la prea multe filme