| MartinAlabert a întrebat:

Buna TPU.
Daca eu sunt in Romania si bunicii mei care nu dau niciun semn de viata sunt in cehia, dar stiu in ce oras, dar nu si strada, nici nr lor de telefon, nimic.
Cum fac sa dau de ei? Fara sa stiu limba lor? Cu politia?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu poti afla de la rude, poti incerca pe cale oficiala, dar este de durata mai lunga.
Vei avea nevoie de acte doveditoare ca-ti sunt rude: certificatul tau de nastere, respectiv a parintelui a cui parinti sunt. Aceste acte precum si traducerile lor in limba ceha le scanezi si le trimiti intr-un e-mail sau scrisoare recomandata cu confirmare de primire, atat la primaria orasului-evidenta populatiei, cat la ambasada Cehiei din Bucuresti.
Ambele scrisori le poti formula in limba engleza, aratand gradul de rudenie si solicitand respectuos ajutorul lor pentru a identifica datele de contact ale bunicilor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prea multe lucruri nu cred ca poti afla, trebuie macar sa stii ultima lor adresa unde au stat sau numele lor de familie, bunicii din partea cui sunt?

| MartinAlabert explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stiu numele lor, am poze cu ei, stiu orasul si cam atat.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MartinAlabert):

Păi cu asta poti scrie la primaria din cehia, scrii in engleză si vezi tu ce zic ăia

| Violleta2022 a răspuns:

Intreba-ti parintii!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca sunt pe cale legala acolo poti oricand apela la ambasada Romaniei in Cehia

| Mariaaaavev a răspuns:

Incearca sa suni la 112 la noi happy Si sa le spui sa te indrume...sau de o linie telefonica care iti poate face legatura cu ei. Iti inteleg ingrijorarea. Toate cele bune.

| 2Dragos2 a răspuns:

Incerca sa gasesti rude care tin legatura cu ei

| rootadv a răspuns:

Incearca la televiziune!

| suntserios a răspuns (pentru rootadv):

Clar, pacat ca nu mai exista OTV sa ii caute