| AlexDorinel a întrebat:

Eu nu mi-am dat seama de ceva.Ba,alocatia mea de 150 lei unde e, parintii cumva mi-o fura? Ce dracu, e alocatia copilului nu e a parintilor

E normal?

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Simona145 a răspuns:

Așa e. Însă în mare parte așa se întâmplă, părinții iau alocația copilului pentru a o cheltui cum vor ei. Pentru copil sau mai puțin. Părinții care dau alocația copilului sunt ca pâinea caldă, sunt rari și în mare parte se întâmplă la familiile mai bine dezvoltate financiar. Dacă vrei să ai bănuțul tău încearcă să strângi din banii de cheltuială, să mai ajuți vreun vecin contra cost desigur sau dacă mai primești de la neamuri, etc.

| cfrtobias a răspuns:

Si salariul lor e a lor ar trebui sa cumperi tot din 150 lei laughing bravo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-as zice ceva dar cred ca o sa îmi iau mare timeout de la moderatorii TPU

| laSoledad a răspuns:

A, ti-ai dat si tu seama de asta?! Bun venit in Romania, unde parintii care nu se descurca cu propriile venituri pun mana pe veniturile copiilor. Unde familiile sarace fac copii pentru a se intretine din alocatiile minorilor. Unde statul vrea sa se foloseasca de banii minorilor pe o durata de 18 ani, creand un fond de asigurari in care parintii naivi sa depuna banii la stat pana implineste copilul 18 ani, pentru ca sa lucreze frumusel statul cu banii copiilor, sa-si acopere cheltuielile bugetare (sau extra-bugetare), in loc sa-i foloseasca copiii insisi. Bun venit in Romania, unde statul se foloseste de scheme financiare istete pentru ca sa se foloseasca el de banii tai, si nu tu, iar daca vrei sa-i scoti dupa 18 ani, nu ti mai da pe toti, ti-i taxeaza, ca sa-i mai lasi acolo minim inca 5-6 ani, pana pe la 24 ani.

Bun venit in Romania, in care orice ban e bun pentru a-ti satisface dorintele de moment, tu parinte fiind, chiar si din banii copiilor. Bun venit in Romania capitalista, cu drept de proprietate, mai putin in cazul copiilor asupra banilor lor.

P.S. Daca parintii au fost destepti de la inceput si ti-au pus alocatiile intr-un fond privat, mai ai totusi o sansa sa revezi banii dupa 18 ani. Altfel, nu prea. Ia-ti la revedere de la ei. Probabil i-au cheltuit deja.

Demotivational, nu?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine iti da de mancare, cine iti cumpara cele necesare? La asta nu te gandesti?

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si salariu sa da la cine lucra? imparti doar cu tine restul is fantome daca n-au bani ghinion! asa-i? laughing legea e lege restul sa moara

| cfrtobias a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu sa traiesti din 150 lei bafta laughing

| cfrtobias a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sa iti cumperi mancare si rechizite tot din 150 lei si haine sau aia e deja e obligatie la parinti nu e in lege? laughing

| sierra1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Oug 9/ac

"alocaţia de stat pentru copii... asigură familiilor cu copii venituri suplimentare ce pot asigura creşterea şi îngrijirea copiilor"

deci NU sunt bani in buzunarul plozilor răzvrătiți

| Sonia822 a răspuns:

Depinde de familie. Probabil din ea iti plateste intretinerea si mancarea. Ca utilizezi apa, curent, net, tv, telefon, impozite, mancare, rechizite, haine happy Unii stau gratis la parinti, altii nu... Depinde de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-a mai tare intrebare rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar frumos ar fi să îi explice copilului ce se întâmplă cu alocația lui, chiar și așa, că are 14 ani, copilul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cei care credeti ca alocatia pentru copii este a copiilor mai si cititi! http://www.mmuncii.ro/j33/images/Documente/Legislatie/OUG9-2019.pdf Citez: "care asigură familiilor cu copii venituri
suplimentare ce pot asigura creşterea şi îngrijirea copiilor".

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

Nu este a lui! Este a familiei pentru copil. Citeste OUG 9/2019 si te vei convinge!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aiurea! Este un venit al familiei pentru copil.
http://www.mmuncii.ro/j33/images/Documente/Legislatie/OUG9-2019.pdf

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Simona145):

Gresit! Nu este venit al copilului, ci al familiei pentru copil. http://www.mmuncii.ro/j33/images/Documente/Legislatie/OUG9-2019.pdf

| minrest a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu asta prevede legea. Alocatia e un ajutor al statului pentru parinti, nu pentru copil. Parintii tai cheltuiesc mult mai mult cu tine, sa stii. Si cheltuiesc mult mai mult decat strictul necesar.

| minrest a răspuns (pentru Sonia822):

Si cat poate, Sonia, sa ii plateasca din 150 de lei? O foarte mica parte, nu? Alocatia este un sprijin al statului pentru parinti.