| Andrei2991 a întrebat:

Salut, imi este frica de ploaie, tunete si fulgere, stau la tara si sunt ceva de gen daca ploaia va veni si va sparge acoperisul si va ploua in casa, daca va trasni un stalp si vor arde cablurile si celelalte case, ce sa fac sa nu ma mai tem, pentru ca parinti sunt plecati in Italia la munca si eu raman singur cu bunica... eu dorm in camera mea si ea in a ei... cum sa scap de teama?

Răspuns Câştigător
| Rose123 a răspuns:

Salut!
Nu te mai stresa atat cu chestia asta : "Vai, mi-e frica si nu pot sa scap de asta, trebuie sa scap cumva de asta!". Toti avem micile noastre ciudatenii. Eu sunt absolut ingrozita de spatiile inguste. Uneori prefer sa iau pe scari pana la 10 decat sa ma urc singura intr-un lift. Pe bune, e in regula sa nu te simti in siguranta in orice conditii, dar nu face din asta o telenovela propie. Traieste-ti viata si nu-ti mai face scenarii imposibile. Luand situatia ta si analizand-o...sunt sanse extrem de mici ca un fulger sa patrunda prin acoperisul casei tale si sa trazneasca EXACT patul tau laughing Cred ca nici in filmele cu apocalipsa nu se intampla asa.
Daca te ajuta cu ceva, intra pe internet si cauta masuri de protectie in cazul in care asa ceva s-ar intampla
(desi ti-am zis ca sunt sanse mici)! Poate stiind ca exista tehnici cu care poti supravietui, te vei simti in siguranta. Insa cred ca cel mai bine ar fi sa te maturizezi si sa-ti impui sa fii curajos.
Bafta! :-)

10 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Pe mine m-a surprins faptul că ambii părinți sunt plecați de acasă.

| ErrorFound a răspuns:

E mai probabil sa te atace un rechin decat sa te trasneasca un fulger. Si gandeste-te ca stai la mii de kilometri de ocean...

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu-ti irosi energia degeaba.
Ai idee cata energie strici ca sa inventezi in mintea ta aceste senarii negative si sa creezi fizionomia si sentimentele adecvate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cati ani ai tu incat iti este frica de ploaie?
Adica gandeste-te... cati stii tu ca au murit de la ploaie, sau cate chestii de genul asta cum ar fi arderea caselor si plouatul in casa s-au intamplat unde locuiesti tu?
Nu stiu cum poti sa te temi de ploaiehee hee
Eu as vrea sa ploua intruna... este asa frumos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citi ani ai? Daca nu dormi cu bunica, esti mare. Fii barbat! Sint locuri mai inalte decit stilpii sau casa. Acele locuri atrag fulgerele. Trasnetul, e doar zgomotul din urma fulgerului care, de cele mai multe ori se produce doar in nori. Rareori cade pe pamint. Acoperisul nu se sparge asa de usor. Iar daca se intimpla, se repara inainte de alta ploaie. Pentru asta sint vecinii. Curaj!

| andrw1929 a răspuns:

Nu iti mai face asemenea griji sunt sanse super mici sa ti se intaple lucruri din astea... subliniez sanse super-mici!

| Andrei2991 explică:

V-as da funda tutoror, toti ma ajutati foarte mult, dar nu pot sa aleg...

| Ralushikaralushikamika a răspuns:

E un fel de fobie. Daca iti este chiar atat de teama, incearca sa-o infrunti.
Iesi afara cand ploua, stai cat reizisti si intra inapoi.In timpul in care stai afara gandeste-te la faptul ca inca respiri, gandesti, deci traiesti.

| Deaconu_Alexandru_1996 a răspuns:

Nu iti fie frica tunetele si fulgerele sunt ca niste experimente pe cer... daca iti e in continuare teama sa iti chemi prietenii sa te ajute.

| LifeisALL a răspuns:

Cand ploua incearca sa te ocupi de altceva pentru a-ti distrage atentia si incearca sa-ti impui sa nu te mai gandesti la frica. Toti avem frici, mie mi-a fost frica de intuneric si totusi am continuat sa merg in acesta, gandindu-ma la lucruri frumoase.Asa a inceput sa-mi treaca.