| joghu22 a întrebat:

Buna!
In seara asta va ploua cu fulgere si tunete si imi e cam teama. Daca dorm langa geam e vreo problema? Imi e tare frica sa nu fiu fulgerat

10 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Trage și tu patul un pic mai departe de geam, in rest nu ai ce sa plătești doar sa cada un copac pe tine

| joghu22 explică (pentru SilentRain):

Nu am unde.

| SilentRain a răspuns (pentru joghu22):

Acoperă geamul, nu cred că o pățești ceva

| Dismally a răspuns:

Fulgerul nu intra pe geam, poti dormi linistit happy E periculos doar daca este furtuna, zboara diverse obiecte si ar putea lovi geamul ceva, in rest nu are de ce sa-ti fie frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa fi fulgerat laughing se trage aceasta frica de la anxietate, ți am mai explicat cum sta treaba cu anxietatea, ca îți joaca feste mereu și trebuie gândurile rele eliminate treptat, și înțeleasă.
Scoți televizorul din priza, și aia e, stai fără griji ca nu ți se întâmplă nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am patul exact lângă geam și nu am nici cea mai mica emoție privind acest subiect.
Privește furtuna ca pe un fenomen natural nu distructiv. (în acest caz doar)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte știu, statistic vorbind, șansele să fi lovit de fulger sunt de 1 la 700 000.
O să fii la tine în casă, nu în câmp deschis.
E totuși adevărat că în lumea asta mare au existat cazuri de oameni trosniți în propria locuință, dar astea sunt întâmplări excepționale, dintr-astea de dat la știri, nu pot fi catalogate în sfera „nu am bătut un cui în viața mea, deci e posibil să dau prima dată pe lângă și să mă lovesc în deget" și cu atât mai puțin în categoria „iar mi-a venit factura".
Însă, dacă frica e mare, poți să-ți iei măsuri de precauție. E bine să știi ce să ocolești.
Îmi trece prin minte ceva. Fulgerul poate circula prin instalația sanitară a unei case. În timpul furtunii, să nu intrii în contact cu apa, să nu speli vasele, să nu-ți faci duș... Te-ai prins. Nu sta cu telefonul în mână (dacă e la încărcat), nu sta cu laptopul în brațe, evită dispozitivele electrice conectate la priză. A, și să stai cu geamul închis, logic.

Sunt șanse extraordinar de mici să fii lovit de fulger în seara asta, dar și în viitor. Experiment: cunoști pe cineva (cunoștiință directă, nu așa din auzite) care a fost lovit de fulger?

| joghu22 explică (pentru anonim_4396):

Nu, dar asa sunt eu, fricos de fulgere

| anonim_4396 a răspuns (pentru joghu22):

Bun. Deci e doar o temere a ta, excludem varianta unei fobii pe fond traumatic grav, nu știi pe nimeni care să fi fost lovit de fulger. Atunci, consolează-te cu sunetele vijeliei (pentru unii sunt terapeutice), ignoră pâlpâirile de lumină care intră pe geam și totul va fi bine happy O să-ți dau mesaj mâine să mă asigur că n-ai murit și că am dreptate rolling on the floor

| Saiko10 a răspuns:

Stai linistit/a toti murim intr-o zi.