| Dragosdoar a întrebat:

Salut
Imi explica si mie cineva ce scop are tot boicotul asta asupra firmelor austriece?
Au avut cumva firmele si bancile austriece vreo putere de decizie politica In ceea ce priveste aderarea Romaniei la shanghen si nu stiu eu?

46 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Ne-au dat bani doar ca au fost investiti prost, au furat romanasii o gramada. Nu e vina UE aici pentru ca am avut la guvernare doar hoti, europenii si-au facut datoria dar romanii i-au facut praf si au investit nici 50% din ei in obiectivele stabilite ca sa nu bata la ochi, d-aia inca suntem o tara de mana a 3-a din cauza coruptiei.
Noi nu producem pentru ca hotii au desfiintat toate fabricile, uzinele si filialele, au vandut tot la straini sau smecheri si au facut din bici rahat, in locul lor vezi complex rezidential sau cu totul altceva, ne-am dezindustrializat ca prostii de buna voie, nu i-am lasat nici pe straini sa bage bani ca mentalitatea comunista era anti dezvoltare, mai mult decat atat le-am desfiintat singuri, cand esti prost esti prost pana la capat. Si vezi ca majoritatea nenorocirilor au avut loc pe vremea psd-ului, astia au vandut cel mai mult tara.

Treaba Germaniei ce face fara gazul rusesc, ei sunt printre principalii vinovati in razboiul din Ucraina, le-au blocat prin vot aderararea in NATO pe vreamea lui merkel care era gagica lui putin, au facut nord stream-ul, s-au lasat prea dependenti de gazul rusesc si au dansat cum au cantat rusii, acum e reversul medaliei. Occidentul e oricum ipocrit, acum deplang atacurile rusiei asupra Ucrainei dar ani la randul au pompat bani in armamentul rusilor, i-ai mai si blocat pe amarati sa intre in NATO sa fie si ei in siguranta, ala a fost momentul de cotitura pentru declansarea razboiului, imediat in 2014 au inceput sicanele in Crimeea iar putin a copt razboiul la o scara mai mare in toti anii astia si a mizat ca nu se va baga nimeni, si-a mai spalat occidentul pacatele, acum au o datorie morala sa tina Ucraina sus.

Rusii nu vor avea niciodata un razboi convenctional cu NATO din cauza ca sunt slabi, ar pierde in cateva zile absolut tot, singura lor sansa de a nu pierde (ca de castigat n-au cum) sunt doar bombele nucleare, le tremura chilotii rusilor.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai normal ca e mai bine sa fim cu UE, insa daca aveam comert cu rusii strict doar atat fara nimic influente, si ne convenea, nu era rau la o adica, asta ma refer la Germania mai mult care avea nevoie de asta.
Ca le-a mers bine pana acum cu gazu rusilor ieftin, pe aia se si baza economia germana de fapt, pe produsele ieftine din China, finantare economiei lor de catre bancile UE la dobanda mica, si piata SUA unde vindeau produsele.

Deci fara rusi, crapa cu zile lent dar sigur, ia taie-le si gazu ala din tervile de la suprafata, sa ii vezi.
Nu le facea nimic rusii cand le dadeau gaz, deci ei nu aveau ce pierde nemtii.
Luau banii si atat.
Ca uite unde i-au adus ceilalti, moarte sigura.
Lor le era bine sa colaboreze pe comert cu rusii, si la unguri la fel, tot asa nu le fac nimic rusii la unguri.

Noi clar nu vom face frigu, insa de fapt vom face, ca preturile is f mari si multi nu au bani. Aia cu penele de curent nu va fi.
Preturile is problema.
Pai aveai resurse sa ai 80-85 % pentru intern, iti ajungea, luai restul, dar nu cam tot.
Si gazele din mare de ce n-am negociat "tu extragi iei 50 %, noi 50 %, ca aia e, unul fara altul nu avem acel gaz", nu sa-l dai pe 1 leu.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai hotii la guvernare nu ei i-au pus? Hai sa fim seriosi, ei i-au pus, nu tu, ca tu votezi din ce ti se pune pe lista de niste grupuri de interese, si orice votezi e la fel.
Nu exista interes sa te dezvolti, plus ca ai porturi comerciale si deranjezi, castigi, nu ai voie in Schengen, Croatia n-are, nu deranjeaza.

Daca vroiau sa faci ceva, faceai, am zis, trimiti oameni de ai tai sa supravegheze pentru ce dau banii, dar nu sa dorit, s-au facut ca vor sa facem ceva.
Ia sa faca politicienii de la noi ceva anti UE dar pro Romania, sa vezi ce se intampla?! Ne rupe, iar aia nu mai vor fi la conducere.

Pai asta e si ideea! Sa desfiintezi toata industria, sa nu produci, sa nu te dezvolti, bingo din partea UE.
Pai si inainte de asta, erau pusi unii, cumparau industria pe 2 lei pe motiv de ineficienta, si apoi o faceau praf.
Sunt interese mari si nu neaparat doar ale maharilor nostri, dar si ale lor.

De la 1996 s-a inceput vanzarea tarii (nu are treaba cu distrugerea industriei care a inceput in 90 deja), nu doar PSD, toti, Base intre 2004 si 2014 a dat tot ce se mai putea da, de aia si avea sustinerea UE cand la referendum vroiai sa-l dai jos.
Au zis UE ca nu e valabil referendum ca nu s-au prezentat nu stiu cati desi la ei acolo era acelasi referendum valabil.

Cu Germania, ce e anormal in a-si urmari interesele lor si ale oamenilor lor? Ce ii int pe ei ce face Putin unde face? Daca cu mine esti ok, ajunge.
Desi stim cine a provocat razboiul.
I-a blocat sa intre in NATO ca sa nu fie dezastru ca acum.
Nu ataca nimeni pe nimeni.
Sa ramana Ukraina neutra si sa fie bine, dar nu vor aia de peste ocean, vor ei bubuiala neaparat aici ca sa faca UE si Rusia praf.

E normal sa faca nord Stream-ul pentru afacerile lor, de unde sa ia? Sa iau de 5 ori mai scump de la altii? Pai de ce?
Si daca au dansat ca rusii au dus-o bine, de ce n-ar dansa ca rusii daca le convine?
Si acu? Crapa.

Dar a zis-o si Putin ca nu pot avea razboi cu NATO, ca nato e peste ei cu mult, asta e f clar.
Dar daca nu ne potolim, poate murim toti, in loc sa vedem ce facem, noi alimentam razboiul ala mai departe.
Ne-am bagat aiurea acolo!

Cand aia de peste ocean au invadat irak, libia, belgrad, etc, nu a zis nimeni nimic, mai sa fie.
Sau cand Irak a atacat Iran in 1980 aiurea, nu s-a bagat nimeni.
Dar cand a atacat Kuweit, s-au bagat ca aveau interes.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Nici eu nu Inteleg obsesia cu shanghenu drku. Daca era sa fim aderati la zona euro, atunci mai Intelgeam, dar asa, nu prea vad rostu agitatiei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

NE LASI CU CACATURILE ASTEA? Uita-te cit de varza sintem cand e vorba de securitatea frontierelor si a spatiului propriu. Sa fim noi ireprosabili si dupa aia sa ne dam cu turul de pamint ca au aia mari ceva cu noi...
"Eu nu stiu de ce zici ca Edrogan e dictator, el isi vede interesele tarii lui, nu le face nimic rau la ai lui, daca le facea era dictator." Amice, esti idiot. No offense.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Pai prostia omului, ce nu intelegi? Cand le-am dat gazele, petrolu, terenurile, n-am sarit in sus! Acum am sarit ca prostii inutil.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu zic ca n-am fi varza pe frontiere, dar s-a zis ca imigrantii aia de la ei nu au trecut prin Romania, mi se pare ca si presa lor a zis ca nu avem real problema asta.
Desi sincer, cam ai dreptate, eu cred ca o avem.
Pai numa cati din Moldova iau cetatenie aici si se duc in UE.

Pai ce le face Edrogan la ai lui in afara de ce ne face si noua Johanis?
Stiu ca, chestiile nu merg bine, stiu ca intra oamenii in spital si bat medicii ca nu-s multumiti (chiar am vazut un medic turc care a renuntat la medicina acolo ca a fost batut in spital), dar nici la noi nu e mai bine, nici la bulgari nu e mai bine, dar pe Johanis si pe ala al Bulgariei nu ii facem dictatori, pai cum?

Hai sa vad daca poti sa-mi zici ce le face Edrogan in plus rau fata de Johanis noua aici.
Libertate au, Facebook, net, Youtube, se gasesc de toate, utilitati au, cam ca la noi este.
Ca trebuie sa faca ceva in plus in rau ca sa-l faci dictator, nu?

Eu nu am zis ca nu le face nimic rau in sens ca e bine acolo, am zis ca nu le face ceva rau ca un dictator.

| Mosotti a răspuns:

Pai f bine ca e prieten cu rusii Erdogan, s-a convins si el cand americanii au vrut sa-l ucida, daca nu erau rusii, era mort. Si tine cu tara lui pana la urma, de ce sa isi tina el oamenii in frig pentru razboaiele altora?!
Si cam vrea sa se bage si in BRICS, si tarile arabe cam vor acolo, si uite asa se p pe noi si pe vest.
Pai f bine ca voteaza pe Erdogan, ca nu-i baga in razboaiele care nu-s ale lor.

Turcii n-au dat drumu la imigranti in UE ca nu i-a suparat UE prea mult, ca altfel le dadea drumu.
Platiti voi europenii 6 miliarde de euro pentru imigrantii aia la noi, ca altfel va dam drumu la voi altfel. Le-a dat 1 miliard, dar 5 nu le-a mai dat, a mai dat drumul turcii la putini dar majoritar nu le da drumu catre UE.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate cu kurzii, astia is cam 40 de milioane impartiti cam in trei, in Turcia, Irak si Siria, si Erdogan vrea turcizare totala, ca si in Ukraina, si acolo nu era la fel cu romanii si ungurii de acolo?! De aia am zis crezut ca asa face si cu etnicii rusi de acolo, ca altfel nu credeam.

Adica daca Erdogan se ia de kurzi nu e bine, daca Zelensky se ia de romani si unguri (lasa-i pe rusi), e bine?!
Nu am zis ca Edrogan face bine, am zis ca doar pe unii ii vedem.

Eu ma refeream la cei in afara de kurzi ca alora nu le face nimic, desi cam toti is turcizati de fapt, nici aia nu-s turci originali, cu astia nu are nimic. Unu din 4 sunt kurzi.
Dar Kurzii vor sa faca un stat al lor, vor autodeterminare, aia e problema lui Erdogan, cum vor ungurii la noi.

Insa SUA de ce nu impune respectarea dreptul de autodeterminare al popoarelor in cadrul tarilor? De ce nu pune presiune presiune pe Turcia, Siria, Irak conform legislatiei internationale, sa-i lase pe Kurzi sa-si faca teritoriul lor?!
Ca, la Kosovo ai pus presiune si ai rezolvat-o.

Oricum si cu autodeterminarea asta mi se pare o aiureala, daca esti intr-o tara, fi de acolo si gata, nu mai fa figuri ca vrei scoli in limba ta, etc, ca oricum nu iti mai trebuie, copilu tau se naste acolo, ala e din tara aia, nu mai are treaba cu de unde vi tu, limba si altele.
Asta cu conditia ca tara aia sa te trateze okey, ca altfel e altceva.

Daca se poarta urat cum faceau ungurii cu noi, atunci e normal sa vrea autodeterminare.
Si in Franta nu exista minoritati nationale recunoscute, nici acolo.

Dar nici aici nu e libertate, cum zici ceva pe net cum nu iti e permis, asa ca hai sa fim seriosi.
Unuia i-a suspendat canalul temporar pe Youtube, doar ca cineva a dat o parere antiamericana dar civilizat. Deci acel cineva a scris, nu ownerul canalului!
Deci ce vorbim aici?
Unde e libertatea de exprimare?

Dar cand pe Tik Tok se ameninta cu omorul, bataia nu se suspenda nimic, se injura.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Kurzii chiar au dreptul la un stat al lor ca efectiv n-au. Si au avut cindva ceva. Ungurii de la noi n-au decat sa se duca in muma lor in Ungaria, nu ii opreste nimeni. Legat de ucraineni si etnicii romani de acolo, da, au fost dobitoci. Dar nu s-au apucat sa ii extermine fizic, doar ca au legiferat o magarie privind limba materna ca sa limiteze influenta rusa si au lovit si in celelalte minoritati.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai au dreptul kurzii la statul lor, asta ziceam si Erdogan nu ii lasa.
Insa sincer, nu stiu de ce nu stau asa acolo, nu le-o fi bine? Ca asta nu mai stiu.
Ca daca le e bine, sa stea asa.
Daca nu le e bine, sa-si faca statul lor, si SUA ar trebui sa intervina sa fie lasati pe legea care ti-am zis-o.
Insa nu stiu de ce o aplica doar unde vor ei (Kosovo).

Pai la aia cu limba materna zic, cu scolile in ukraina ma refer, nu ca ii extermina fizic.
Desi am zis, pe undeva mi se pare normal sa te ukrainizezi daca locuiesti acolo, daca copiii tai se nasc acolo, daca parintii tai au fost acolo, nu vad sensul sa pastrezi o limba inutila.
Si statu sa-mi plateasca mie scoli asa, daca vor scoli asa, sa se autofinanteze.
Asta parerea subiectiva, dar eu am dat una obiectiva.
Nu are sens sa se pastreze rusa, romana, maghiara, ca nu te ajuta la nimic, zic oficial, nu sa nu inveti acasa.

Vorbesti acasa limba, nu ca la noi ca sunt unguri care habar nu au romaneste aici, ce e aia?
Vrei scoli in limba ta? Plateste tu tot, nu inveti romaneste? Nu muncesti, nu ai loc in societate.
Eu nu stiu aia care nu stiu romaneste unde lucra aici la noi.
Ca la ei acolo in ardeal nu prea au mari oportunitati cred.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai limba nu e inutila, ca asa ar trebui nici ungurii de la noi sa nu mai aiba deloc invatamint in maghiara samd. Dar uite ca sunt zone cu 9x% unguri. Multi dintre ei rupti ca romanii din Vaslui de nu au bani sa ajunga in satul vecin, dar la oras. Aia nu ii romanizezi in veci. La fel si prin Ucraina.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce nu e inutila limba? Cand stai in Germania de ex, si copilu tau se naste acolo, ce ii trebuie limba ta?
Ca o vb in casa asa ca si chestie e ok, dar nu sa o pastrezi oficial, nu are nici un sens.
Pai da, ungurii nu ar trebui sa aiba invatamant in maghiara! De ce? Sau sa-si finanteze singuri acele scoli.

Cand sunt intr-o tara, ma dau cu tara aia, asa e normal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca tara aia e multiculturala, ce facem, razboi civil?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai daca e multiculturala sa isi vada fiecare de ale lor, dar oficial inveti in limba tarii aleia, de ex in Germania inveti in germana.
Ca oricum aia de alta etnie vor fi minoritari.
Daca procentul este egal, atunci trebuie sa se ajunga la un consens, ca limba tarii e una pentru oficial, la munca, scoala.
Cum e posib sa fi in Romania si sa nu stii romaneste? E culmea si absurd.

Prosti noi ca ii lasam.