| EliLeli a întrebat:

La integrarea unei tari in anumite parteneriate conteaza mai mult politica externa decat cea interna. Aici ma refer si la mediul extern, cel in care nu are putere de decizie. Pentru integrarea Romaniei in UE si NATO politica externa (per total) nu ne era atat de favorabila pe cat avem tendinta sa credem.
Credeti ca politicienii sunt cei care au dus la integrarea Romaniei in UE si NATO sau este meritul altor institutii? Care sunt acele institutii, daca este cazul si cum au influentat ele aceste actiuni?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am avut noroc, la integrarea in UE si NATO s-au intalnit interesele noastre cu ale tarilor ce faceau parte din aceste organizatii.
Sigur ca si politicienii de la acea data au avut putin merit dar principalul avantaj a fost interesele membrilor UE si NATO.

| EliLeli explică (pentru Ioandelasal):

SRI? Sa fi avut vreun rol?

| Ioandelasal a răspuns (pentru EliLeli):

Nu cred ca a avut, poate lucruri minore, decizia a fost una politica.

| Drimmero a răspuns:

Au fost fix cele mai bune lucruri facute de PSD sau de politicienii nostri pentru Romania, pe timpul guvernarii psd au avut loc evenimentele astea, am avut bulan cat carul, noi daca nu intram atunci in UE si in NATO nu mai intram niciodata probabil.
In intrarea in NATO au contribuit decisiv niste factori importanti, abia ascapasem de comunism, avem iesire la Marea Neagra prin pozitia geografica ceea ce a facut ca Romania sa reprezinte un interes fiind un punct strategic in apararea Europei pe flancul estic. Cu toate astea ne-au respins in 1997, timpul a trecut iar ocazia Romaniei a avut sa apara de nicaieri, cel mai decisiv lucru in intrarea Nato a fost cu siguranta ajutorul acordat lui NATO cand au avut razboiul din Kosovo in 1999, atunci le-am permis trupelor aviatice Nato sa tranziteze teritoriul nostru pentru a porni un atac impotriva Yugoslaviei, asta cred ca a fost factorul decisiv, intrarea in Nato a fost recompensa politica data de americani, a contat foarte mult. Noi ne dam frati cu sarbii dar practic am permis dusmanului sa intre la ei in casa, ce iti e si cu politica asta : ) ) ) interesul isi poarta fesul, am fost intotdeauna o tara oportunista care a profitat la greu de fiecare ocazie, asta inseamna inteligenta atunci cand ai dezavantaje militare. Cat despre intrarea in UE cel mai probabil tot americanii au pus o vorba buna + interese economice ale europenilor, a beneficiat toata lumea cu alte cuvinte.

| LordCristobal a răspuns:

Integrarea in Nato/UE e singurul lucru bun facut de politicienii din Romania.
Bine si asta a fost facuta la nevoie ca sa nu ne frece rusii la cap.
Meritul principal ar fi a lui Constantinescu si prim-ministrilor din guvernul ca ei au inceput demersurile pentru integrarea in NATO si UE.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Politica externă a fost un factor determinant, dar nu ar fi fost posibilă fără implicarea politicienilor. Datorită sau din cauza lor suntem în UE, NATO, etc...