| DenisIonut01 a întrebat:

Ce parere aveti despre acest boicot impotriva firmele austriece?

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Este un domn tinar la vreo 37 de ani pe Facebook pe care il admir extrem de mult pentru grija si iubirea lui fata de animale-se cheama Tudor Tim Ionescu el a atras atentia in postarile sale ca in loc sa cumparam produse austriece putem la fel de bine sa inlocuim produsele respective cu omoloage romanesti.Eu sunt de acord ca in loc de red bull pe care nici asa nu am cumparat niciodata sa cumpar altceva sau in loc de lichior Mozart sa prefer alt lichior produs in Romania nu e un gest cumplit de mare dar eu cred ca orice gest marunt conteaza -a si mai era inca un exemplu ca in loc de ciocolata Mozart sa cumparam altceva.Eu oricum nu cumparam aceste produse niciodata dar m-i se pare corect ca daca ei is suparati pe noi noi de ce sa batem in palme ca ei pot face orice cu noi, ia sa facem si noi micile noastre gesturi de a nu cumpara pe cit posibil marfuri austriece.Gesturi mici dar daca fac multi aceste gesturi mici se ajunge destul de departe. Puterea mereu a stat si sta in unire.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Totul depinde de clientul final care va cumpăra acel produs sau banca respectiva, nu vad ce vina are Red Bull cu guvernul din Austria sau coca cola cu Biden

suntserios
| suntserios a răspuns:

O tâmpenie. Ce urmări crezi că vor apărea decât că vor pierde niste români niste locuri de muncă și țara noastră niste taxe și impozite. Îi doare in cwr pe Raiffeisen că închid sucursala de la Băicoi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ma intreb cine naiba cumpara de la ei.
In afara de Redbull (care oricum nu e aliment, ci supliment nesanatos), eu n-am vazut nici un nume important acolo. Le evitam pe toate, fiind branduri slabe.
Cat despre manifest, mi se pare normala o reactie, tinand cont de modul in care am primit noi austriecii la noi, atat in istorie, cat si in prezent.

| Wr3nch a răspuns:

Sa umflat fasolea in "patrioti" de weekend care stiu la fel de multă politică externă cât stim noi doi fizică nucleară.

| DenisIonut01 explică (pentru Wr3nch):

Cred ca atat timp cat oamenii se muta la banci romanesti si alimenteaza la fel, produsele alimentare romanesti atunci este o situatie buna, macar se ajuta romanii

| RAY a răspuns (pentru DenisIonut01):

Denis romanul se manca unul pe altul, daca ar putea ar vinde 1kg de carne de porc cu 50 lei kg, romanul vrea tarif mare, calitate proasta, eu vad concurenta ceva foarte bun

| Dismally a răspuns:

O idee proasta, nu firmele austriece au blocat Romania si boicotul va avea urmari negative pentru Romania nu pentru Austria. Nu se rezolva nimic asa.

| CIaudiu a răspuns:

Statul roman care a facut, face si va mai face incezit mai mult rau n-a primit atata ura pe cum il primesc austriecii, iar asta e o nedreptate.

| Wr3nch a răspuns (pentru CIaudiu):

Pe statul roman il iarta toti patrioții de weekend cand mai baga un leu la pensie si salariul minim.

| suntserios a răspuns (pentru CIaudiu):

Haha, ce tare e asta. Buna observatie.

| Drimmero a răspuns (pentru Wr3nch):

Ne-ai omorat cu patriotii de weekend, mai schimba placa ca mai amuzanti decat ei sunteti astia care luati partea austriecilor fara sa aveti habar de ce faceti asta. Astia sunt niste carpe rusesti pe fata iar motivele neaderarii Romaniei au fost extrem de penibile, ar trebui sa va dea de gandit cand gigantii UE au fost de acord cu aderarea noastra insa niste papagali s-au opus, mai ales ca Romania indeplinea criteriile, mai ales ca astia cu 2 zile inainte ne daduse ok-ul si brusc s-au razgandit. Ar trebui sa va dea de gandit, ar trebui...

| Drimmero a răspuns (pentru CIaudiu):

Exista coruptie in toata Europa, stati voi linistiti ca multe tari europene care sunt gingatii UE printre altele au dansat cum le-a cantat rusul multa vreme, aici nu e vorba de coruptia din Romania care e la cote alarmante, e vorba ca Romaniei i s-a facut nedreptate, ura pentru Austria care e mult spus ura, mai degraba inversunare nu e deloc gratuita. Astia fac exact ce le comanda putin, se prostitueaza pentru gazul rusesc ca altfel le taie tatuca caldurica.
Nu-s de acord nici cu fanatismul asta de a boicota firmele austriece pentru ca Romania isi taie singura craca dar masuri in care sa-i pedepsesti se vor gasi, macar o mica sicana.

| Wr3nch a răspuns (pentru Drimmero):

Sa imi dea de gandit ce? laughing Ca se agita lumea degeaba? Ca era pentru oricine are putin bun-simt ca nu o sa ne ia, si si-au dat mana Olanda cu Austria sa ne tina afara? Oau, o nu, nu o sa mai beau RedBull si imi inchid contul la Raiffaisen.

| Drimmero a răspuns (pentru Wr3nch):

Olanda ne-a luat la pachet cu Bulgaria, ei erau de acord cu aderarea Romaniei, ei n-au fost impotriva cum nici ceilalti n-au fost impotriva, doar lacheii astia au fost, culmea...cu 2 zile inainte mana era batuta si dintr-o data s-a schimbat totul. Trebuie sa va dea de gandit ca decizia asta e o directiva ruseasca, daca stiti istorie si geopolitica ar trebui sa vedeti lucrurile astea, Austria e cartita ruseasca din miezul Europei, un belarus mai dezvoltat.