| Dragosdoar a întrebat:

Salut
Imi explica si mie cineva ce scop are tot boicotul asta asupra firmelor austriece?
Au avut cumva firmele si bancile austriece vreo putere de decizie politica In ceea ce priveste aderarea Romaniei la shanghen si nu stiu eu?

46 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Scopul e sa le afectezi economia pentru a le transmite un semnal ca au facut o mare greseala, ii lovesti acolo ii doare cel mai mult, adica la portofel. I s-a facut o nedreptate Romaniei cand toate celelalte tari au fost pro aderarii Romaniei la Schengen, doar Austria s-a opus din motive aberante dictate de moscova, absolut toata comunitatea europeana au facut presiuni pentru a fi primiti iar ei tot au votat impotriva aderarii Romaniei, acum sa suporte consecintele, Europa ii va urechea. Slugile putiniste vor simti consecintele pe masura ce ruzzia devine din ce in ce mai mica pe zi ce trece. Dezavantajul e ca intre Romania si occident se afla 2 slugi rusesti (Ungaria si Austria), probabil tensiunile dintre noi si ei se vor intensifica din ce in ce mai mult, austriecii chiar ne considera impreuna cu bulgarii groapa de gunoi a Europei, ei sunt gunoaie mai mari decat noi, o natie scarboasa.

| Dismally a răspuns (pentru Drimmero):

Mai tare va fi afectata Romania pentru ca o buna contributie la bugetul de stat o aduc si firmele austriece, in plus angajatii lor de aici sunt tot romani deci daca ar "inchide prvalia" maine am ramane si fara bani si cu o gramada de someri in plus iar viitoarele investitii mari vor ocoli tara noastra. In primul rand este vina politicienilor nostri ca nu am intrat, ce a facut in ultimul timp presedintele, minustrul de externe si ambasadorul nostru din Austria? Eu nu i-am vazut sa se agite, sa incerce cumva sa negocieze iar decizia lor era stiuta de cateva luni bune. Singurul mod inteligent prin care Romania se poate razbuna ar fi sa le blocheze unele proiecte europene care depind si de votul tarii noastre.

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Stiu ca va fi afectata si Romania cat si Bulgaria daca vor face un complot si boicot impreuna, asta e partea proasta pentru ca banii companiilor austriece aduc bani bugetului de stat dar cu siguranta se gasesc mijloace prin care sa-i pedepsesti.
Atat timp cat toate celelalte tari europene, mari puteri economice din UE au decis ca noi avem dreptul de a intra si ca indeplinim criteriile insa o singura tara s-a opus, aia fiind Austria asta spune multe despre cat de "vinovata" a fost Romania pentru neaderare. Nu le mai luati partea unor rusofili, ei probabil vor beneficia de gaz rusesc in continuare in timp ce handicapatul ala de putin se va spala pe maini cu sange ucrainean, nu putem vorbi de moralitate si buna credinta in cazul austriecilor in situatia data. Au negociat toate tarile cu Austria, nici macar nu e o mare economie in Europa, e putin mai dezvoltata decat Romania, probabil pe la nivelul Ungariei, nu intru in polemici de genul pentru ca istoria a fost alta pentru noi si ei, parerea mea e ca nu ar fi trebuit sa aiba un cuvant greu de spus in aderarea noastra, majoritatea trebuia sa decida, e nedrept ca o singura tara sa voteze impotriva si sa ne blocheze. Asa si rusii au drept de veto la ONU si mai mult ca sigur vor bloca crimele de razboi si vor fi impotriva pentru ca logic, nu vor fi prosti sa voteze propria sanctionare, in cazurile astea majoritatea trebuie sa decida.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

UE nu ne vrea toata in Schengen, nu Austria, asta e vrajeala, a fost aranjament ca sa zica ca noi vrem dar aia nu vor.

Ii doare la sosete ca le afectezi tu economia, au o economie beton, sunt sustinuti de colosii UE, o sa suferim tot noi.
Doar ai vazut ca si cu sanctiunile pentru rusi e la fel, s-a faultat UE nu pe rusi, chiar am filmare personala a cuiva cu magazinele de la rusi dupa 8 luni de sanctiuni, full ca si inainte.
Au zis si nemtii "alea trebuia sa afecteze rusia, nu pe noi".

Asa si aici. Noi in loc sa stam dracu cumintei ca si asa suntem niste lepre pentru ei, facem si figuri.
Sa munceasca oamenii si in furmele austriece, sa aiba ce manca.
Ca si daca intri ce? Cu ce te avantajeaza pe tine ca om de rand?
Cu nimic.
Eu treceam in 3 minute la Unguri cand ma duceam in Germania, nu ma int Schengen neaparat, dupa 2002 cand s-au scos vizele.

Si daca nu te avantajeaza, ce rost are sa nu mai lucri la firmele lor, sa scoti banii de la ei ca sa-i bagi la altii care si aia te dispretuiesc, etc.

Nu avem minte, pe bune.
Suntem groapa de gunoi! Au dreptate, hoti, nesimtiti, neseriosi, ne furam unu pe altul, am supt-o sute de ani la turci si apoi la altii, ne lasam pres in fata la oricine, am dat pe tava tara.
Spre deosebire de unguri care pentru interesu lor se bat cu toata lumea.
Nu toti romanii is asa, dar multi din ei fac tara de ras.
Rromii ce au facut prin Occident? Ne-au facut de cacao.

Si noi suntem slugi SUA si UE, deci nu mai zice de altii ca-s slugi, macar aia beneficiaza de gaze si altele, noi suntem slugi degeaba, ca sa luam gazu de la ei f scump in loc sa bagi gazu tau in intern, dar de le-ai dat tot lor.
Nu mai producem nimic, le luam lor toate prostiile sa le facem vanzare si nici macar nu iti da produsele de pe piata lor, iti da o cafea ordinara, iar aia de la ei e f bune tot Jacobs.
Da valuta pe mancare in loc sa-ti faci aici, ca poti.

Si pana la urma fiecare are voie sa fie sluga cui vrea, e democratie, nu ma poti obliga pe mine ca tara sa fiu sluga lui x si nu la y, tu faci ce vrei.
Macar unii stiu sa se vanda cum trebuie.
Negociaza avantaje, nu se vand gratis.
Pana nici ccurvele nu se vand gratis, dar noi da!

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Bine zis, tot noi vom suferi ca prostii, un soricel vrea sa darame o pisica sustinuta de niste lei (toata UE Schengen).
Suntem prosti rau tare.

Si asa investitii serioase nu se fac, ca UE nu are interes sa ne dezvoltam noi ca sa le faci concurenta economica, daca ii mai alungi si pe astia, aia e.
Se vor duce in alte parti unde-s bine primiti.
Tu nu poti bloca nimic, suntem lumea a treia pentru ei.
Asta inseamna sa te pui contra UE de care depinzi in totalitate, iar o fatala eroare

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Marile puteri au decis sa nu intram...asa ca nu avem nici o sansa de razbunare. Austria zicea da daca aia mari doreau, ca sunt mana in mana.
Nu te pui cu elefantii tu fiind un soricel.
Ca iti baga niste sanctiuni de te sparge de mori de foame.
Mai ales ca nu te sufera!

Si nici nu aveau cum sa vrea, ca le lezezi interesele, de ce sa treaca pe la tine marfuri liber, sa fie mai multe, sa iei bani pe tranzit sau export de aici, si sa urci economic? Sa vina mai multi investitori, etc.
Nu exista asa ceva, lasa sa vina pe la porturile lor, nu pe la tine de la marea neagra, ce naiba, e simplu.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Sa iti garanteze SUA securitatea cu propria armata, sa iti dea UE miliarde de euro, bani nerambursabili pentru a te dezvolta iar tu sa te gandesti tot la rusi... spune tot despre cat de imbecili sunt romanii in general.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Hoti, nesimtiti, neseriosi, ne furam unu pe altul. Te descrii pe tine însuți?

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Ce vorbesti aici? Slugile de austrieci au fost singurii care s-au opus aderarii noastre in sesiunea asta de vot, toti ceilalti erau aliatii nostri si au vrut sa-i convinga dar astia au avut directive clare de la moscova sa ramanem in continuare in stadiul in care suntem, lucrurile nu trebuie sa ramana asa, trebuie sa-i ardem cu prima ocazie pe argati. Au avut o ranchiuna prea mare pe Romania desi indeplinea criteriile, drept dovada celelalte tari au fost pro aderarii noastre. Nu e deloc nou sub soare ca sunt zdrentele rusilor, oligarhii rupti in k00r de sanctiuni s-au refugiat in Austria unde o duc bine merci, daca putin pocneste din degete astia stau drepti, o scarba de natie, asta au fost in toata istoria lor mai ales cand faceau imperiu cu ungurii, au ranchiuna pe Romania ca i-am cam casapit in istorie pe unde i-am prins, ei aveau imperiu iar noi armate mai mici dar domnitori smecheriti care le-au dat papara aproape de fiecare data, e prea mica Austria ca sa gandeasca de una singura, e doar o marioneta ruseasca, noi de bine de rau ne-am rupt de rusi si acum ne permitem sa ne rupem inclusiv de gazul rusesc si sa mictionam pe directivele lor, rusii la randul lor nu maraie la americani sau la tarile mari din NATO, pot maxim sa faca diversiune dar sa isi permita un conflict militar cu ele niciodata, si-o incearca si ei cu astia mai mici.
Logic ca au bagat vrajeala aia cu imigrantii, astia nu se uita in oglinda ca e plin de alahu akbaru' de la Salzburg pana la Graz si Viena, mai au putin si isi schimba si religia, niste prostituate cu 0 demnitate.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Ai foarte multe beneficii daca faci parte din Schengen, eviti cozile mari de la vama, nu mai stai 3-4 ore sa iesi din tara sa mergi la unguri, tirurile sunt controlate drastic iar marfa intarzie de multe ori din cauza asta, timpul asta inseamna bani care pot fi pierduti de companiile din afara care tranziteaza tara noastra. Toata Europa beneficiaza daca Romania si Bulgaria vor intra in Schengen, e o libera circulatie a marfurilor, facem parte din comunitatea europeana si nu vad de ce sa nu avem si noi beneficii ca restul tarilor, pana cand sa fim lasati ultimii? Pana la urma UE inseamna unitate, daca nici noi europenii nu mai suntem oameni intre noi...austria sa le pupe mana nemtilor ca i-au invadat si acum au influente occidentale, pana sa intre Hitler peste ei erau printre primele tari comuniste din lume, bine ei si acum in continuare au limba infipta adanc in dosul rusilor dar e partea a 2-a, deci e mai multa mizerie la ei decat la noi.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Eu zic fara leg cu rusii, eu zic ce e intrea noi si sua, ue doar, ce securitate? Ca nu te ataca nici dracu, cumperi gramezi de avioane, arme de la SUA cand pensionarii mor de foame, si cand fac ei un razboi pe undeva, te duci acolo, vezi Afganistan (ce treaba aveam noi acolo?).

UE dat bani nerambursabili ca pe langa ce ti-a luat e un nimic. Stiau ca nu vei face nimic, ca altfel trimiteau spervizori de ai lor si se facea treaba, ca doar ei dau banii.
Sa parem mai hoti, mai neseriosi ca sa aiba motiv sa ne f la o adica.
Eu daca te stiu nesimtit si vreau sa iti zugravesti casa pe banu meu ca am si eu interes ca na, mai vin si de ai mei pe la tine, nu te las asa, trimit oamenii mei sa te verifice.
Asta daca chiar vreau sa faci ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Eu descriu cum e Romania vazuta peste tot, nu am zis ca toti is asa, am precizat, dar majoritatea, ca de aia am ajuns cum am ajuns.
E rezultatul fix la ce am zis, nu are treaba cu mine.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Si de unde stii ca restul UE ne-au vrut? Austria in general facea ca UE si reprezenta interesele germane, nu-s ca ungurii.
Asta cu imigrantii e clar ca e vrajeala, si aia care sunt am auzit ca nici nu stiau unde e Romania pe harta, deci n-au venit pe la noi.

Eu stiam ca ungurii au ceva cu Romania, n-au uitat Trianonu nici acum, nu s-au obisnuit ca gata, nu pupa ardealu.
Nu ai cum sa-i arzi pe austrieci, noi suntem nimeni in fata lor.
Noi si asa luam cam 8 % din gaz de la rusi doar, dar nemtii s-au rupt de rusi si crapa cu zile, ca economia lor nu suporta preturi uriase la gaze.
Deja Volkswagenu planuia sa plece de acolo.
Desi nu s-au rupt total ca nu au cum, tot primesc gaz prin tevile de la suprafata. Ca daca ia doar de la SUA lichefiat de 4 ori mai scump decat in sua, se duc dracu.
Adica si-au dat cu tesla-n...singuri desi rusii nu le-au facut nimic lor de fapt.
Ne suparam daca te certi cu mine, in rest nu ma int ce faci.

Pe noi nu ne afecta asta cu rusii, ca aveam resurse daca nu le dadeam la OMV sau unde le-am dat.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Eu nu am stat 3-4 ore ca sa intru la unguri, in 5 min am trecut.
Pe mine ma int ca noi oamenii de rand sa beneficiem, si daca bani sunt pierduti de companiile din afara, si daca nu sunt, toate beneficiile le au conducatorii de la noi, nu noi.

Deci tu ca om de rand nu ai nici un beneficiu decat maxim ca treci la unguri mai greu putin.
Si tu nu trebuie sa ai beneficii! UE nu doreste sa ai tu Romania beneficii, de aia nici de fapt nu ne-au vrut cum crezi tu.
Vor sa aiba doar ei, nu sa te dezvolti si sa le faci concurenta economica.

Austria era de fapt Germania, era logic sa fie una si aceiasi tara, ca nu se vorbea germana aiurea acolo.
Una peste alta Austria e o tara dezvoltata unde lumea o duce bine, mizerie e la noi ca dovada ca traim in mizerie.

| Dismally a răspuns (pentru Drimmero):

Este un vot politic pana la urma, nu e suficient sa indeplinesti toate conditiile. A fost corect? Nu, dar este si vina noastra ca nu am reusit sa-i convingem. Vor mai fi si alte ocazii sa intram in zona Schengen iar atunci e posibil sa fie si alte tari impotriva noastra, conteaza doar ce fac politicienii romani pana la vot, faptul ca romanii nu mai cumpara de la anumite firme austriece nu va schimba cu nimic situatia.

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Tu chiar nu intelegi ca Romania cat si celelalte puteri au facut tot ce le-a stat in putinta iar astia tot nu au vrut? Nu le mai scuzati mizeria unor kurwe.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

"Si de unde stii ca restul UE ne-au vrut? Austria in general facea ca UE si reprezenta interesele germane, nu-s ca ungurii."
Doar austriecii au fost impotriva noastra, nici macar asta nu e evident ca restul ne-au vrut?

"Nu ai cum sa-i arzi pe austrieci, noi suntem nimeni in fata lor." Austria nu e vreo mare putere economica in Europa, e doar putin peste noi, le putem bloca anumite proiecte in UE votand impotriva lor si i-am aranjat pe moment.

Evident ca Romania n-are de ce sa isi faca griji, noi nu depindeam oricum de gaz rusesc si nici de electricitate importata de la altii, noi producem, avem hidrocentrale, avem de unde sa luam, e amuzanta isteria provocata si in Romania cum ca ramanem fara gaz si electricitate cand noi nu depindem de rusi cu nimic, politicienii astia parca sunt retardati si nu cunosc situatia din tara.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Si omul de rand beneficiaza de pe urma intrarii in Schengen, nu doar companiile de transport de marfuri.

Daca UE nu voia sa ne dezvoltam atunci nu ne mai trimiteau miliarde de euro si ne lasam la nivelul de pana in 2007, datorita intrarii in UE am primit bani, au venit investitori straini care au dezvoltat piata in Romania de toate felurile, pana la urma asta inseamna dezvoltare economica. Cu cat comunitatea europeana e mai unita si dezvoltata, cu atat toate tarile UE vor castiga economic, nu e cum credeti voi, ei castiga de pe urma intrarii noastre in blocul european.
N-ai cum sa fii o tara curata si prospera cat timp faci parteneriate cu rusii, cu toata saracia din Romania tot nu suntem o mizerie ca Austria, astia nici in NATO nu sunt, oare de ce? de slugi ce sunt. Nu sunt singura tara din occident care ar trada oricand pentru rusi, nu stiu de ce le e frica de rusi eruopenilor pentru ca uniti o fac pe rusia sa para o tara minuscula, Europa i-a dat rusiei putere, nu invers.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai nu e evident ca toti ne-au vrut ceilalti doar ca asa pare, pentru ca daca vroiau, faceu si austriecii la fel.
Si ca sa vezi, daca iei masuri contra la Austrieci sa zicem, si ai vrea sa nationalizezi ceva ce le-ai dat, sa vezi cum UE sare imediat pro Austria, si atunci ai sa vezi cum ne-au "vrut".

Nu e putere economica daca e sustinuta de restul UE, poate le blochezi ceva proiecte europene desi nu cred, nu uita cine a pus politicienii la noi, tot UE.
Si o sa vedem.

Nu te lua dupa circul public, ca asa si Rosevent jura ca nu vrea sa bage SUA in razboi, dar de fapt vroia.
Nu uita ca s-a aratat si in documentare, nu s-a anuntat la Harbour acolo ca japonezii ataca, s-a cam dorit acest razboi. Ca nu le strica la SUA influenta si pe acolo.
Desi in capitala s-a aflat.
Chiar au zis "de ce oare...nu au facut asta?! De ce nu au anuntat?".
Si dupa aia tot pe ala din Harbour l-au acuzat vai de mama lui, i-a distrus cariera.

Asa ca ce sa zic. Si sigur atacand japonie "vaaaai trebuie sa intram in razboi", si au intrat.

Nu e cum pare in politica, trebuie din context, fapte, istorie sa te prinzi de ce e in spate a ce vezi.

Normal ca nu prea depindem de rusi cu gazu insa sa vezi faza ce e posibil.
E posibil ca sa stam noi fara curent ca sa le dam la UE, stai sa vezi, ca nu doar eu banui asa la o adica.
Oricum resursele nu le mai ai tu, le-ai dat la OMV sau unde le-ai dat (concesionat, ca e tot aia), nu mai ai dreptul de scos si de exploatare chiar daca anumite companii is ale tale.

Ca daca aveai resursele tare pentru tine, nu luai de la bursa f scump, asa ca nu avem nimic de fapt.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Ti-am zis ca ce ne-a dat e nimic pe langa ce ne-au luat.
Ce investitori au venit? Birouri care nu produc nimic? Si altii cam la fel.
Sa vad si eu investitii serioase grele gen Mercedes, etc, nu rahat de dacia cu doar 10000 sau ca au de angajati mai ales ca profitu scos nu e asa mare totusi.

Au venit sa faca coca cola si croissante de parca noi n-am sti sa facem, si cumparam oua si clatite din polonia, si coca congelata din Germania.
Noi nu prea producem nimic serios, si asta o stiu toti.

Eu nu am zis sa ai parteneriate cu rusii, am zis sa fin independenti, sa ne urmarim interesele si atat, sa luptam pentru noi, nu doar sa reprezentam interesele altora cum am tot facut.
Am zis de rusi doar daca e sa fie strict comert, nu sa fi in sfera lor de influenta, ca, comert nu conteaza de la cine, dai banu, iei mafta si adios, nu avem treaba unu cu altul.
Asa cum iei si din China si din alte parti.

Au castigat oricum f mult ce le-ai dat tara pe tava cu totul, nu stiu daca mai au ce lua, mai e inca ceva, deja ai semnat pentru gazele din marea neagra, le-ai dat si pe alea. Tie iti da 2 lei si ei iau grosu.
Astia suntem.

Austria e o tare super tare, am fost, niv trai bun, nu e deloc mizerie, de ce e mizerie.

Le e frica de rusi ca fara gazu lor, crapa cu totul mai ales Germania, nu iti omori tara doar asa din ambitie totusi.
Si iar nu poti sa le faci ceva, ca daca dau cu nucleara ne sinucidem si ei si noi, si iar nu merge.
Deci nu ai ce sa le faci.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Evident ca UE nu e ceva ideal, trebuie sa fii naiv sa crezi asta insa e un rau mai mic fata de influentele rusesti. Categoric vor lua partea austriei pentru sunt un partener economic mai bun decat Romania, insa avem si noi avantajele noastre.

Nu te poti baza doar pe resursele tale pentru ca nu avem atat de multe, d-aia e de preferat sa mai si importi. Avem sa dam curent destul, nu vom sta noi pe bezna stati linistiti. S-a creat o isterie nerationala in jurul penelor de curent, Romania nu va muri de frig si nu va bajbai in bezna, suntem in afara oricarui pericol energetic, pe noi mai mult ne afecteaza si ne vor afecta preturile care sunt nesimtite, inflatia a cocosat Europa.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Ne-au dat bani doar ca au fost investiti prost, au furat romanasii o gramada. Nu e vina UE aici pentru ca am avut la guvernare doar hoti, europenii si-au facut datoria dar romanii i-au facut praf si au investit nici 50% din ei in obiectivele stabilite ca sa nu bata la ochi, d-aia inca suntem o tara de mana a 3-a din cauza coruptiei.
Noi nu producem pentru ca hotii au desfiintat toate fabricile, uzinele si filialele, au vandut tot la straini sau smecheri si au facut din bici rahat, in locul lor vezi complex rezidential sau cu totul altceva, ne-am dezindustrializat ca prostii de buna voie, nu i-am lasat nici pe straini sa bage bani ca mentalitatea comunista era anti dezvoltare, mai mult decat atat le-am desfiintat singuri, cand esti prost esti prost pana la capat. Si vezi ca majoritatea nenorocirilor au avut loc pe vremea psd-ului, astia au vandut cel mai mult tara.

Treaba Germaniei ce face fara gazul rusesc, ei sunt printre principalii vinovati in razboiul din Ucraina, le-au blocat prin vot aderararea in NATO pe vreamea lui merkel care era gagica lui putin, au facut nord stream-ul, s-au lasat prea dependenti de gazul rusesc si au dansat cum au cantat rusii, acum e reversul medaliei. Occidentul e oricum ipocrit, acum deplang atacurile rusiei asupra Ucrainei dar ani la randul au pompat bani in armamentul rusilor, i-ai mai si blocat pe amarati sa intre in NATO sa fie si ei in siguranta, ala a fost momentul de cotitura pentru declansarea razboiului, imediat in 2014 au inceput sicanele in Crimeea iar putin a copt razboiul la o scara mai mare in toti anii astia si a mizat ca nu se va baga nimeni, si-a mai spalat occidentul pacatele, acum au o datorie morala sa tina Ucraina sus.

Rusii nu vor avea niciodata un razboi convenctional cu NATO din cauza ca sunt slabi, ar pierde in cateva zile absolut tot, singura lor sansa de a nu pierde (ca de castigat n-au cum) sunt doar bombele nucleare, le tremura chilotii rusilor.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai normal ca e mai bine sa fim cu UE, insa daca aveam comert cu rusii strict doar atat fara nimic influente, si ne convenea, nu era rau la o adica, asta ma refer la Germania mai mult care avea nevoie de asta.
Ca le-a mers bine pana acum cu gazu rusilor ieftin, pe aia se si baza economia germana de fapt, pe produsele ieftine din China, finantare economiei lor de catre bancile UE la dobanda mica, si piata SUA unde vindeau produsele.

Deci fara rusi, crapa cu zile lent dar sigur, ia taie-le si gazu ala din tervile de la suprafata, sa ii vezi.
Nu le facea nimic rusii cand le dadeau gaz, deci ei nu aveau ce pierde nemtii.
Luau banii si atat.
Ca uite unde i-au adus ceilalti, moarte sigura.
Lor le era bine sa colaboreze pe comert cu rusii, si la unguri la fel, tot asa nu le fac nimic rusii la unguri.

Noi clar nu vom face frigu, insa de fapt vom face, ca preturile is f mari si multi nu au bani. Aia cu penele de curent nu va fi.
Preturile is problema.
Pai aveai resurse sa ai 80-85 % pentru intern, iti ajungea, luai restul, dar nu cam tot.
Si gazele din mare de ce n-am negociat "tu extragi iei 50 %, noi 50 %, ca aia e, unul fara altul nu avem acel gaz", nu sa-l dai pe 1 leu.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai hotii la guvernare nu ei i-au pus? Hai sa fim seriosi, ei i-au pus, nu tu, ca tu votezi din ce ti se pune pe lista de niste grupuri de interese, si orice votezi e la fel.
Nu exista interes sa te dezvolti, plus ca ai porturi comerciale si deranjezi, castigi, nu ai voie in Schengen, Croatia n-are, nu deranjeaza.

Daca vroiau sa faci ceva, faceai, am zis, trimiti oameni de ai tai sa supravegheze pentru ce dau banii, dar nu sa dorit, s-au facut ca vor sa facem ceva.
Ia sa faca politicienii de la noi ceva anti UE dar pro Romania, sa vezi ce se intampla?! Ne rupe, iar aia nu mai vor fi la conducere.

Pai asta e si ideea! Sa desfiintezi toata industria, sa nu produci, sa nu te dezvolti, bingo din partea UE.
Pai si inainte de asta, erau pusi unii, cumparau industria pe 2 lei pe motiv de ineficienta, si apoi o faceau praf.
Sunt interese mari si nu neaparat doar ale maharilor nostri, dar si ale lor.

De la 1996 s-a inceput vanzarea tarii (nu are treaba cu distrugerea industriei care a inceput in 90 deja), nu doar PSD, toti, Base intre 2004 si 2014 a dat tot ce se mai putea da, de aia si avea sustinerea UE cand la referendum vroiai sa-l dai jos.
Au zis UE ca nu e valabil referendum ca nu s-au prezentat nu stiu cati desi la ei acolo era acelasi referendum valabil.

Cu Germania, ce e anormal in a-si urmari interesele lor si ale oamenilor lor? Ce ii int pe ei ce face Putin unde face? Daca cu mine esti ok, ajunge.
Desi stim cine a provocat razboiul.
I-a blocat sa intre in NATO ca sa nu fie dezastru ca acum.
Nu ataca nimeni pe nimeni.
Sa ramana Ukraina neutra si sa fie bine, dar nu vor aia de peste ocean, vor ei bubuiala neaparat aici ca sa faca UE si Rusia praf.

E normal sa faca nord Stream-ul pentru afacerile lor, de unde sa ia? Sa iau de 5 ori mai scump de la altii? Pai de ce?
Si daca au dansat ca rusii au dus-o bine, de ce n-ar dansa ca rusii daca le convine?
Si acu? Crapa.

Dar a zis-o si Putin ca nu pot avea razboi cu NATO, ca nato e peste ei cu mult, asta e f clar.
Dar daca nu ne potolim, poate murim toti, in loc sa vedem ce facem, noi alimentam razboiul ala mai departe.
Ne-am bagat aiurea acolo!

Cand aia de peste ocean au invadat irak, libia, belgrad, etc, nu a zis nimeni nimic, mai sa fie.
Sau cand Irak a atacat Iran in 1980 aiurea, nu s-a bagat nimeni.
Dar cand a atacat Kuweit, s-au bagat ca aveau interes.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

NE LASI CU CACATURILE ASTEA? Uita-te cit de varza sintem cand e vorba de securitatea frontierelor si a spatiului propriu. Sa fim noi ireprosabili si dupa aia sa ne dam cu turul de pamint ca au aia mari ceva cu noi...
"Eu nu stiu de ce zici ca Edrogan e dictator, el isi vede interesele tarii lui, nu le face nimic rau la ai lui, daca le facea era dictator." Amice, esti idiot. No offense.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu zic ca n-am fi varza pe frontiere, dar s-a zis ca imigrantii aia de la ei nu au trecut prin Romania, mi se pare ca si presa lor a zis ca nu avem real problema asta.
Desi sincer, cam ai dreptate, eu cred ca o avem.
Pai numa cati din Moldova iau cetatenie aici si se duc in UE.

Pai ce le face Edrogan la ai lui in afara de ce ne face si noua Johanis?
Stiu ca, chestiile nu merg bine, stiu ca intra oamenii in spital si bat medicii ca nu-s multumiti (chiar am vazut un medic turc care a renuntat la medicina acolo ca a fost batut in spital), dar nici la noi nu e mai bine, nici la bulgari nu e mai bine, dar pe Johanis si pe ala al Bulgariei nu ii facem dictatori, pai cum?

Hai sa vad daca poti sa-mi zici ce le face Edrogan in plus rau fata de Johanis noua aici.
Libertate au, Facebook, net, Youtube, se gasesc de toate, utilitati au, cam ca la noi este.
Ca trebuie sa faca ceva in plus in rau ca sa-l faci dictator, nu?

Eu nu am zis ca nu le face nimic rau in sens ca e bine acolo, am zis ca nu le face ceva rau ca un dictator.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate cu kurzii, astia is cam 40 de milioane impartiti cam in trei, in Turcia, Irak si Siria, si Erdogan vrea turcizare totala, ca si in Ukraina, si acolo nu era la fel cu romanii si ungurii de acolo?! De aia am zis crezut ca asa face si cu etnicii rusi de acolo, ca altfel nu credeam.

Adica daca Erdogan se ia de kurzi nu e bine, daca Zelensky se ia de romani si unguri (lasa-i pe rusi), e bine?!
Nu am zis ca Edrogan face bine, am zis ca doar pe unii ii vedem.

Eu ma refeream la cei in afara de kurzi ca alora nu le face nimic, desi cam toti is turcizati de fapt, nici aia nu-s turci originali, cu astia nu are nimic. Unu din 4 sunt kurzi.
Dar Kurzii vor sa faca un stat al lor, vor autodeterminare, aia e problema lui Erdogan, cum vor ungurii la noi.

Insa SUA de ce nu impune respectarea dreptul de autodeterminare al popoarelor in cadrul tarilor? De ce nu pune presiune presiune pe Turcia, Siria, Irak conform legislatiei internationale, sa-i lase pe Kurzi sa-si faca teritoriul lor?!
Ca, la Kosovo ai pus presiune si ai rezolvat-o.

Oricum si cu autodeterminarea asta mi se pare o aiureala, daca esti intr-o tara, fi de acolo si gata, nu mai fa figuri ca vrei scoli in limba ta, etc, ca oricum nu iti mai trebuie, copilu tau se naste acolo, ala e din tara aia, nu mai are treaba cu de unde vi tu, limba si altele.
Asta cu conditia ca tara aia sa te trateze okey, ca altfel e altceva.

Daca se poarta urat cum faceau ungurii cu noi, atunci e normal sa vrea autodeterminare.
Si in Franta nu exista minoritati nationale recunoscute, nici acolo.

Dar nici aici nu e libertate, cum zici ceva pe net cum nu iti e permis, asa ca hai sa fim seriosi.
Unuia i-a suspendat canalul temporar pe Youtube, doar ca cineva a dat o parere antiamericana dar civilizat. Deci acel cineva a scris, nu ownerul canalului!
Deci ce vorbim aici?
Unde e libertatea de exprimare?

Dar cand pe Tik Tok se ameninta cu omorul, bataia nu se suspenda nimic, se injura.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Kurzii chiar au dreptul la un stat al lor ca efectiv n-au. Si au avut cindva ceva. Ungurii de la noi n-au decat sa se duca in muma lor in Ungaria, nu ii opreste nimeni. Legat de ucraineni si etnicii romani de acolo, da, au fost dobitoci. Dar nu s-au apucat sa ii extermine fizic, doar ca au legiferat o magarie privind limba materna ca sa limiteze influenta rusa si au lovit si in celelalte minoritati.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai au dreptul kurzii la statul lor, asta ziceam si Erdogan nu ii lasa.
Insa sincer, nu stiu de ce nu stau asa acolo, nu le-o fi bine? Ca asta nu mai stiu.
Ca daca le e bine, sa stea asa.
Daca nu le e bine, sa-si faca statul lor, si SUA ar trebui sa intervina sa fie lasati pe legea care ti-am zis-o.
Insa nu stiu de ce o aplica doar unde vor ei (Kosovo).

Pai la aia cu limba materna zic, cu scolile in ukraina ma refer, nu ca ii extermina fizic.
Desi am zis, pe undeva mi se pare normal sa te ukrainizezi daca locuiesti acolo, daca copiii tai se nasc acolo, daca parintii tai au fost acolo, nu vad sensul sa pastrezi o limba inutila.
Si statu sa-mi plateasca mie scoli asa, daca vor scoli asa, sa se autofinanteze.
Asta parerea subiectiva, dar eu am dat una obiectiva.
Nu are sens sa se pastreze rusa, romana, maghiara, ca nu te ajuta la nimic, zic oficial, nu sa nu inveti acasa.

Vorbesti acasa limba, nu ca la noi ca sunt unguri care habar nu au romaneste aici, ce e aia?
Vrei scoli in limba ta? Plateste tu tot, nu inveti romaneste? Nu muncesti, nu ai loc in societate.
Eu nu stiu aia care nu stiu romaneste unde lucra aici la noi.
Ca la ei acolo in ardeal nu prea au mari oportunitati cred.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai limba nu e inutila, ca asa ar trebui nici ungurii de la noi sa nu mai aiba deloc invatamint in maghiara samd. Dar uite ca sunt zone cu 9x% unguri. Multi dintre ei rupti ca romanii din Vaslui de nu au bani sa ajunga in satul vecin, dar la oras. Aia nu ii romanizezi in veci. La fel si prin Ucraina.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce nu e inutila limba? Cand stai in Germania de ex, si copilu tau se naste acolo, ce ii trebuie limba ta?
Ca o vb in casa asa ca si chestie e ok, dar nu sa o pastrezi oficial, nu are nici un sens.
Pai da, ungurii nu ar trebui sa aiba invatamant in maghiara! De ce? Sau sa-si finanteze singuri acele scoli.

Cand sunt intr-o tara, ma dau cu tara aia, asa e normal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca tara aia e multiculturala, ce facem, razboi civil?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai daca e multiculturala sa isi vada fiecare de ale lor, dar oficial inveti in limba tarii aleia, de ex in Germania inveti in germana.
Ca oricum aia de alta etnie vor fi minoritari.
Daca procentul este egal, atunci trebuie sa se ajunga la un consens, ca limba tarii e una pentru oficial, la munca, scoala.
Cum e posib sa fi in Romania si sa nu stii romaneste? E culmea si absurd.

Prosti noi ca ii lasam.

| Drimmero a răspuns:

Atat de scarbosi au fost incat au mintit ca Romania aduce imigrantii in Europa, aia chiar nu se uita la ei ca toti barbosii martori ai lui Allah se stabilesc la ei venind din cu totul alte parti, ei nu se uita ca au ajuns sa fie o natie mixta, nu mai vezi austriac pur sange, se dau occidentali dar fac jocurile rusiei, bat rusii din palme si se pun capra, o zdreanta fara pic de demnitate.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Asta cu imigrantii au mintit, ca doar nu o sa zica "baaaa, de fapt nu va vrem nici unu". Trebuia un motiv acolo bagat.
Poate o fi si chestia cu rusia un motiv, ca stiam ca se intelegeau asa tacit cu rusii, insa pe rusi nu prea ii durea de asta.

La rusi se pun capra pe beneficii, noi ne punem capra la altii moca.
Sa faci frigu, sa te bagi in razboiul care nu e al nostru de risti razboi militar de vai de mama noastra, sa dai pamanturi, resurse doar pentru o amarata de viza scoasa (ca daca nu dadeai nu te baga in UE).
Austria e flex, nu da arme in Ukraina sa alimenteze razboiu america-rusia de fapt.
Nici nu e in NATO, n-a vrut sa le faca vanzare la americani la armament, sa se duca sa lupte in razboaiele sua, tara desteapta foc.

| Mosotti a răspuns:

Au avut putere de decizie ca ei pun conducatorii, marii finantisti adica marii afaceristi.

Insa nu asta e problema, oricum nu puteau face nimc pentru ca de fapt nimeni din UE care is Schengen nu ne vrea, asta e masca ca Austria nu vrea.
Suntem gunoaie in fata lor, gunoiu nu se baga in casa, eu asa stiam.

Ti-a zis ca vor de fatada, ca au nevoie sa nu ne revoltam sa nu cumva sa nu mai participam in razboiul contra Rusiei.
Si oricum economia nu le-o misti, sunt prea tari si prea sustinuti de nemti ca sa simta ce le fac niste prosti ca noi.

O sa ramana oameni fara munca, aia o sa se intample, si atat.
Si pana la urma ce draci ne agitam atata cu Schengen asta? Ca oricum pe mine ca om de rand minor ma afecteaza, ca de iesit in UE ies repede si cu vama, am trecut in 3 minute la unguri mereu.

Dar cand conducerea isi bat e joc de noi si suntem praf, nimeni nu zice nimic, e culmea.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Nici eu nu Inteleg obsesia cu shanghenu drku. Daca era sa fim aderati la zona euro, atunci mai Intelgeam, dar asa, nu prea vad rostu agitatiei

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Pai prostia omului, ce nu intelegi? Cand le-am dat gazele, petrolu, terenurile, n-am sarit in sus! Acum am sarit ca prostii inutil.

| Mosotti a răspuns:

Pai f bine ca e prieten cu rusii Erdogan, s-a convins si el cand americanii au vrut sa-l ucida, daca nu erau rusii, era mort. Si tine cu tara lui pana la urma, de ce sa isi tina el oamenii in frig pentru razboaiele altora?!
Si cam vrea sa se bage si in BRICS, si tarile arabe cam vor acolo, si uite asa se p pe noi si pe vest.
Pai f bine ca voteaza pe Erdogan, ca nu-i baga in razboaiele care nu-s ale lor.

Turcii n-au dat drumu la imigranti in UE ca nu i-a suparat UE prea mult, ca altfel le dadea drumu.
Platiti voi europenii 6 miliarde de euro pentru imigrantii aia la noi, ca altfel va dam drumu la voi altfel. Le-a dat 1 miliard, dar 5 nu le-a mai dat, a mai dat drumul turcii la putini dar majoritar nu le da drumu catre UE.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu are nici un rost. Astia care fac asta sunt niste imbecili care cumpara bine-mersi produse unguresti, desi Ungaria refuza sa il extradeze pe jegul ala care l-a nenorocit pe Cofariu. (https://evz.ro/......ures.html) Astia care boicoteaza firme austriece sunt aceiasi imbecili care se uita la campionatul mondial de fotbal gazduit de o dictatura sinistra. Astia care boicoteaza firme austriece cumpara fara probleme haine sau legume turcesti, care provin dintr-o dictatura a unui nemernic care a convertit Sf. Sofia inapoi in moschee. P.S. Aderarea la Spatiul Schengen ar fi transformat Romania in locul Olandei si a Belgiei intr-o poarta de intrare pentru droguri si alte generatoare de crima din afara. Ar fi crescut spagile la vamesi, s-ar fi amplificat criminalitatea pentru a prinde o felie din noul potential extraordinar de trafic de persoane, droguri, si arme din/inspre spatiul non-UE.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu stiu de ce zici ca Edrogan e dictator, el isi vede interesele tarii lui, nu le face nimic rau la ai lui, daca le facea era dictator.
Turcii sunt musulmani, e normal sa traga la moschei.
Cu Schengen nu contau alea, ca pana la urma si Olanda si Belgia o duc bine si asa cu droguri sau altele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Https://hdpeurope.eu/......ew-turkey/
Cu Schengen contau, ca nu compari coruptia din Belgia si Olanda cu ce e la noi.

| relian a răspuns:

O tara este condusa de companii nu de politicieni. Politicienii fac ce spun companiile care fac bani pentru acea tara.
Restu is povesti. Faci altceva decat spun comapniile alea te lasa balta si au inchis pravalia, se muta altundeva, tara o oia in barba.

Dai la naiba de jegosi, nu stiu ce se tot agita romanii sa intre la aia =, eu as iesi de tot si din UE, RO nu are nevoie de UE, are nevoie sa scape de tilharii care conduc tara, in rest sa ne vedem de treburile noastre, sa nu mai cersim atentie si nimci de la altii, cam asta ar trebuie sa faca RO.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pai normal companiile pun politicienii ca sa le reprezinte interesele, dar putini se prind.

Bun spus, ar fi trebuit sa ne fi dezvoltat dupa 90 si sa nu intram in UE ca sa le dam tot pe tava, ca altfel nu te bagau, de aia ne-au bagat, noi nu indeplineam conditiile, saracie, hotie, justitia praf, etc.
Dar multi nu se prind ca suntem cetateti de clasa 3-a pentru ei.
UE pune politicienii de la noi prin grupuri de interese, ca sa faca tara praf sa fim condusi de UE cum vor ei.
Uite ungurii unde au politicienii lor, lupta pentru ei.

Am intrat in UE ca sa ne faca ei politica in interesul lor.
Au avut grija sa ne f invatamantul, agricultura si tot, sa fim si manipulabili fiind prosti, dar si sa le cumparam lor prostiile in loc sa le facem noi, dam valuta pe clatite din Polonia, cum e posibil?

Si cand ai vrut sa promovezi mancarea romaneasca acum un an, ce au zis? "Incalcati dreptul la liber comert".
Te baga si in rahat cu rusii desi nu ne priveste, etc, ca sa moara tineri daca incepe ceva militar.
Si Austria ca desteapta nu da arme la aia, sta cuminte, isi vad interesul.

| StrongHeart a răspuns:

Austria e doar tapul ispasitor, sunt mai multi serpi ascunsi in iarba deasa.
Iti recomand sa citesti ce a scris Vasile Dincu, fostul ministru al apararii despre acest eveniment.