| Pickups a întrebat:

Salut,
Imi puteti explica cele doua tipuri de respiratie : respiratia aerobă si respiratia anaeroba ...si functiile de nutritie.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| elenamaria11021 a răspuns:

Buna!

-aeroba: reprezinta oxidarea totala a unor substante organice, în prezenta oxigenului rezultand substante anorganice si energie.

-anaeroba: reprezinta oxidarea partiala a unor substante organice, cu formarea tot a unor compusi organici, dar si a CO2 (eventual) si cu eliberarea unei cantitati mici de energie.

Nutritia este o functie principala a organismului prin care acesta isi asigura substantele necesare dezvoltarii, oxigenul si elimina substantele nefolositoare.
Nutritia are rol in hranire si duce la buna functionare a digestiei, respiratiei, circulatiei si excretiei.
Nutritia poate fi autotrofa: fotosinteza (energia luminoasa); chimiosinteza (folosirea energiei chimice).
Heterotrofa - prezenta la organismele care se hranesc cu substante organice.
Nutritia autotrofa - fotosinteza - se desfasoara la organismele care prezinta in celula pigmenti asimilatori (clorofila, pigmenti carotenoizi, fucoxantina, xantofila) la alge, muschi, ferigi, gimnosperme, angiosperme.

O zi frumoasa!