| RaduFb a întrebat:

Imi poate da si mie cineva niste exemple de organisme cu respiratie aeroba, respectiv respiratie anaeroba?

Răspuns Câştigător
| Λndrei a răspuns:

Pai organismele care respira aerob sunt cele ce au nevoie de oxigen.Tu respiri aerob, plantele, (ele pot respira si anaerob daca sunt inundate spre exemplu), adica tot regnul Animalia.Anaerob,pe moment imi vine doar unu in cap...bacilul tetanosului sau Clostridium Tetani.
Anaerob respira si ciupercile, nu stiu daca toate sau doar cateva..trebuie sa-mi repet si eu materia laughing.dar cred ca Drojdia de bere si de vin ar fi o varianta.Ele ajuta la fermentatie care este o forma de respiratie anaeroba.

| Λndrei a răspuns (pentru Λndrei):

Nota.Plantele nu fac parte din regnul animalelor si cand spun ca respira si anaerob ma refer doar la ele.

1 răspuns: