| Alexx234qw a întrebat:

Dacă mamiferele știm că au respirație aerobă (care necesită oxigen realizată prin plămâni) spunem că sunt cele mai evoluate animale, atunci de ce alte organisme inferiaore au respirație anaerobă (fără oxigen) sau unele dintre ele au chiar ambele respirații: aerobă și anaerobă.
Dacă omul (un mamifer) este superior tuturor acestor organisme de ce el nu poate face lucruri pe care alte organisme inferoare lui le poate face?
Asta nu este o dovadă ca evoluționismul nu există? Ce credeți?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand nu stii ce inseamna evolutia, ca si toti care sunt contra, habar nu aveti ce e aia evolutie, bag de seama ca crezi ca organisme inferoare s-au transformat asa ca prin magie, peste noapte in cele superioare, daca ai si raspuns singur la intrebare ce rost mai are sa raspundem, gandesti extrem de eronat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

... de ce el nu poate face lucruri pe care alte organisme inferoare lui le poate face?
El nu respiră fiindcă poate, sau fiindcă este superior, ci pentru că are nevoie. Iar modul lui de a respira aer și a utiliza oxigenul din aer, este rezultatul unei evoluții care se întinde pe 3, 8 miliarde de ani a vieții pe pământ. De aceea poate asta și nu poate altceva.