| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

daca populatia Romaniei in prezent este estimata 19, 638, 000 de locuitori si este in scadere in trecut mai exact pe vremea principatelor romane inainte de mica unire cati locuitori erau? Pentru ca am gasit ceva pe net https://en.wikipedia.org/wiki/Demographic_history_of_Rom ania dar nu zice nimic inainte de 1859 despre numarul popultiei in principate.

4 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sierra1):

Iti multumesc ori cum dar eu voiam estimarea populatiei din principate inainte de mica unire, acolo prima estimare e la 1866 in sus spre secolu XX eu voiam inainte.

| UnNeauzit a răspuns:

Cel mai probabil nu au facut recensamant in acea perioada.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru UnNeauzit):

Cred ca ai dreptate probabil pentru ca nu aveau bani s-au poate pentru ca principatele erau asa de inapoiate si sarace incat nu aveau un sistem de inregistrare al populatiei, cred ca oamenii nici certificate de nastere nu aveau.