| anonim_4396 a întrebat:

Salut lume.
De multe ori am desfacut diverse electrocasnice de la Plasme TV/Monitoare pana la aparate de Radio. Sunt perfect convins ca si dumneavoastra ati desfacut cel putin un asemenea aparat. Si daca ati observat ca in fiecarui drept al rezistentei, condesator, inductor, capacititor, tranzistor. Etc. Are cate un grup format din una, doua cifre si o litera. Un Exemplu: R1, R2, C4, C5, 81M etc. Ce sunt acestea? Exista vreun tabel cu asemenea limbaj? Va rog.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Acesta e numarul atribuit respectivei piese/componente cum vrei tu sa-i spui.

De exemplu, daca se arde o rezistenta, e posibil sa nu mai recunosti codul culorilor astfel incat nu stii cu ce trebuie inlocuita, dar ghidandu-te dupa acel numar, poti cauta in schema electrica a dispozitivului despre ce rezistenta (componenta) e vorba, si astfel stii cu ce sa o inlocuiesti, sau verifici chiar pe placa, uneori sunt mai multe componente notate cu acelasi numar, deci te poti ghida si dupa acestea.
Tabeluri nu exista, deoarece difera de la dispozitiv la dispozitiv acele notari, iar scheme electrice sunt greu sau chiar aproape imposibil de gasit, pentru a te determina sa duci dispozitivul tot la ei sa-l repare, sau mai bine spus, pentru a te determina sa-l inlocuiesti.

2 răspunsuri:
| Saveluc a răspuns:

Ok. Dar sunt si alte litere dar sunt si cifre

| Stef98 a răspuns:

Salut,

Este vorba despre R - rezistori; C - condensatori.

Multa bafta!