| Razvan_Razvan_1999 a întrebat:

Imi poate zice cineva cum as putea conecta un condesator de 300uf la un aparat de sudura?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua moduri de compensare: paralel si in serie.
1. La compensarea paralela, se compenseaza tensiunea reactiva spre ceea activa.
Factorul de putere se poate imbunatati la inductante cu ccondensator, dar circuitul trebuie sa fie independent, pe secundarul unui transformator.
Deoarece pe reteaua monofazata sau trifazata ai mai multi consumatori, atunci trebuie sa compensezi TOATE inductantele (motoare, transformatoare etc.) cu condensatoare legate in paralel, chiar la postul de transformare (medie/joasa tensiune). Acest mod de compensare se foloseste la posturile de transformare industriale, de exemplu la alimentarea unei fabrici.

Daca legi condensatorul paralel cu bobina transformatorului de sudura, atunci prin el va circula curent suplimentar, deci vei avea nota de plata marita la electricitate.

2. La compensarea inseriata, se compenseaza curentul activ cu cel reactiv.
Daca legi condensatorul in serie cu primarul transformatorului de sudura, atunci bobina si condensatorul trebuie sa aiba reactanta EGALA, dar inversa pentru a avea eficacitate maxima. In acest caz, curentul prin infasurarea primara va fi maxim.
Deci, pentru a determina capacitatea condensatorului este necesar sa cunosti si reactanta inductiva a primarului transformatorului de sudura, dar care variaza in functie de curentul de sarcina din timpul sudurii.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru aparat de sudura NU ai nevoie de condensator!

Doar pentru pornirea motoarelor asincrone monofazate este necesar un condensator, pentru pornire (ca la compresoarele de frigidere sau masinile de spalat vechi etc.)

| Razvan_Razvan_1999 explică (pentru Bula):

Multumesc dar ai gresit se poate pune condensator pentru marirea factorului de putere?

| Bula a răspuns (pentru Razvan_Razvan_1999):

Sunt doua moduri de compensare: paralel si in serie.
1. La compensarea paralela, se compenseaza tensiunea reactiva spre ceea activa.
Factorul de putere se poate imbunatati la inductante cu ccondensator, dar circuitul trebuie sa fie independent, pe secundarul unui transformator.
Deoarece pe reteaua monofazata sau trifazata ai mai multi consumatori, atunci trebuie sa compensezi TOATE inductantele (motoare, transformatoare etc.) cu condensatoare legate in paralel, chiar la postul de transformare (medie/joasa tensiune). Acest mod de compensare se foloseste la posturile de transformare industriale, de exemplu la alimentarea unei fabrici.

Daca legi condensatorul paralel cu bobina transformatorului de sudura, atunci prin el va circula curent suplimentar, deci vei avea nota de plata marita la electricitate.

2. La compensarea inseriata, se compenseaza curentul activ cu cel reactiv.
Daca legi condensatorul in serie cu primarul transformatorului de sudura, atunci bobina si condensatorul trebuie sa aiba reactanta EGALA, dar inversa pentru a avea eficacitate maxima. In acest caz, curentul prin infasurarea primara va fi maxim.
Deci, pentru a determina capacitatea condensatorului este necesar sa cunosti si reactanta inductiva a primarului transformatorului de sudura, dar care variaza in functie de curentul de sarcina din timpul sudurii.