| anonim_4396 a întrebat:

Salut, luni am sa dau examenul de admitere la liceu.
Spune-ti-mi si mie ceva lucruri care m-ar putea ajuta...
gen sfaturi... din experienta voastra!

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Exact, asigura-te, in primul rand, ca ai tot ce-ti trebuie la tine. Eu, din cauza emotiilor, am mers fara pixuri si fara buletin la BAC. Noroc ca m-a dus un coleg cu masina acasa. In al doilea rand, ti-as recomanda sa lasi emotiile si stresul acasa. Nu au ce sa caute cu tine in examen. Daca ti-ai dat interesul in anii de scoala si daca ai invatat suplimentar in ultimul timp acasa, nu ar trebui sa ai probleme. Subiectele sunt accesibile. Daca nu vei intra la liceul dorit din prima, te vei putea transfera ulterior. De asemenea, ti-as recomanda (chiar daca eu sunt exact opusul) sa nu te intereseze de nimeni si sa iti vezi de treaba ta. Nu te intoarce la nimeni si nu incerca sa ajuti pe nimeni pentru ca risti sa fii prins si dat afara din examen. Altceva nu am ce sa-ti mai zic, poate doar sa-ti urez bafta.

1 răspuns:
| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Salut! In primul rand asigura-te ca vei pleca de-acasa cu tot ce-ti trebuie: buletin, obiecte de scris, servetele, sticla de apa si orice consideri necesar. Daca exista vreun obiect care crezi ca ti-ar aduce noroc, ia-l cu tine! Pe plan psihologic ajuta sigur.
Mai ai cateva zile la dispozitie in care poti sa mai repeti ce nu stii tocmai bine. Ca sa-ti fie mai usor, discuta despre acele notiuni cu cineva care le stie bine, sigur iti vor ramane mai multe in minte decat citind.
Si nu in ultimul rand, elibereaza-te de stres, de tensiune!
Multa bafta!