| MAYbeWORTH a întrebat:

Ma confrunt cu probleme in cercul meu de prieteni.
Am inchiriat o casa impreuna cu trei prieteni, (nu le folosesc numele reale din motive evidente), Diana, care imi este in acelasi timp colega de liceu, Razvan, care imi e prieten de ani buni si de astfel cel mai mare de la noi din gasca si Florina. Toti ne stim de mult timp si de asta ne-am si hotarat sa ne mutam impreuna.
Simt o legatura cu toti si oarecum am un grad de rudenie cu Diana (verisori foarte indepartati) si lucrul asta ma face sa ii iubesc si mai mult (da, pe toti) stiu ca suna ciudat dar asa simt.
Acum sa va expun detaliat problemele, eu am o rezistenta foarte scazuta la durere, daca primesc un fist bump ma doare mana cu orele (si sunt baiat...matur).
Intr-o zi ne gandim noi sa mergem prin padure. Stam la sat intr-o zona forestiera si chiar ne gandeam ca ar fi frumos sa iesim, dar inainte am mers pana la magazin sa ne cumparam niste sucuri si ceva de mancare.

Am oferit eu sa platesc, i-am dat banii Dianei si a mers sa cumpere, cat eu si ceilalti stateam la usa si asteptam.
Cand a venit mi-a zis ca pastreaza ea banii ca e mai ok decat sa ii iroseasca pe mine (fix asta a spus) si a luat suc, cidru de mere si chestii de rontait tuturor mai putin mie. Pentru ca am foarte mult bun simt nu am spus nimic si am mers asa in padure. Pe drum ea tot facea misto de mine si pentru ca nu ziceam nimic au inceput si ceilalti sa faca misto.
Efectiv am tacut pana cand nu am mai rezistat si m-am luat de inaltimea Dianei (e micuta, are 1.58, nu a mai crescut de la 10 ani, in fine), cand a auzit asta efectiv s-a ridicat si a inceput sa ma loveasca alaturi de ceilalti. Cand am vazut asta am alergat pana acasa (care e in apropiera padurii, sa zic 1 km si jumatate) si am asteptat sa le treaca supararea pe mine. Mentionez ca ea ma injura, spunea ca (citez) -Imi frec cu##l de fata ta-, ca sunt sclavul ei si mai multe lucruri de acest tip si eu m-am luat de un lucru minor.
Cand au ajuns acasa si am auzit poarta am iesit sa vad cum se mai simt si au inceput sa ma loveasca foarte foarte tare. Dupa cum am mentionat am o rezistenta foarte mica la durere si am inceput sa plang.
Nu am ripostat pentru ca imi erau prieteni, dar pot spune ca m-au umilit, efectiv am fost calcat pe cap si am fost pus sa imi cer scuze. Efectiv Diana m-a pus sa ii pup un picior si dupa m-a lovit cu celalalt in fata si restul m-a pus sa fac alte lucruri pe care nu doresc sa le expun pentru ca imi e foarte greu. Pot doar sa zic ca a fost o umilinta mult mai mare, va puteti da seama ce inseamna asta...
In seara aia am vrut sa ma sinucid, am fost tratat mai rau ca un sclav si am zis ca nu mai are rost sa traiesc, dar nu am putut.
Dupa in fiecare zi timp de luni bune am fost batut pana cand m-am hotarat sa ma mut la un prieten.
A dorit sa sune politia pentru ca eram palid, ochii mei erau vineti de la lovituri si plans si slabisem 10 kg.
Va rog, nu doresc comentarii jignitoare sau sa aud ca sunt troll, sincer lucrurile de genul se intampla mult mai des decat credeti, dar nu ies la iveala din acelasi cauze si nu as sta asa mult sa scriu ceva fals, spun asta pentru ca am povestit si altora si nu toti m-au crezut, dar MA JUR ca e real.
Ce sa fac? Oare sa imi cer scuze de la ei, oare chiar a fost o insulta asa mare si am meritat?
Multumesc in avans.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

E zau asa, lumea nu sta doar in cel 3 perieteni ai tai. Da-i incolo. Nu stim varianta lor, dar indiferent care a fost, cum naiba sa te sinucizi din vauza lor?

Lumea e asa frumoasa si mai ai atat de multe lucruri de vazut si de facut. Stii de ce ti s-a intamplat ce ti s-a intamplat? Sa inveti ceva din asta. Altfel nu se intampla. Asa ca fa bine si constientizeaza ca nu toata lumea este la fel, nu trebuie sa ai asteptari de la nimeni. O sa intalnesti persoanele potrivite cand trebuie. Cu toate ca si cei 3 "prieteni"ai tai, tot pitriviti erau, special pentru motivul descris mai sus.

Cum sa iti ceri scuze? Pai nu ai invatat nimic? Fii mai puternic de atat. Chiar daca nu stii daca tu ai procedat corect sau nu, pentru ca nu ne luam dupa moralitate aici, nu te lasa calcat in picioare. Asa ceva nu e normal. Asa ca iti ramane de facut sa faci tu ceea ce iti place sa faci. Nu te mai gandi asa de mult la altii (ca nici eu nu se gandesc la tine). Cine stie cand mori, si o sa zici ca ai trait cu "teama" de altii?

Chiar acum te duci si faci ceva ce te face sa te simti mai bine. Hai.

Bafta!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu iti sunt prieteni adevarati, e clar. Daca te gandesti sa iti ceri si scuze pentru ca te-au umilit, esti fraierică rău. Nu ma mir ca nu te-au crezut cei carora le-ai mai povestit. Sau esti un troll cu imaginatie bogata dar infantila.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adio la toți. Pa și pu la toți.