| m1dn1gh7 a întrebat:

Mă duc cu niște prieteni în Germania la alt prieten și mergem cu avionul (mai ieftin, mai rapid); Mie îmi e frică. De ce, habar nu am, dar îmi e. Sunt un tip mai anxios și mă trezesc din senin cu atacuri de panica. Acum am fost să fac check-in si cică sunt cel mai in spate, aproape de stewardese și de usa de ieșire. (încurajator) Ca să stau lângă un prieten trebuia să dau 7 euro (lucru cam penibil laughing )
Întrebarea mea e: Care e experiența voastră? (cei care ați zburat) Care e senzația când ești la 10 km de sol? Aș fi nesimțit dacă aș ruga o stewardesă să stea langă mine tot zborul? Adică aș putea simula un atac de panică în cazul în care nu vine unul rolling on the floor (asta făcând haz de nacaz...)

36 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Încă mai am rău de înălțime, dar când sunt închisă într-o "cutie" nu mai am nici o frică. Am zburat prima dată cu avionul acum 2 ani jumătate singură și panica a fost mai mult dacă voi ajunge în avionul meu și nu în altul laughing. Când am aterizat și toți au pasagerii au început să aplaude că am avut un pilot de excepție, am inceput nițel să dau apă la șoareci. laughing De atunci, numai cu avionul am călătorit cu sau fără soț.

| m1dn1gh7 explică (pentru MihaelaDart):

Hahaha laughing) N-am prea fost la înălțime (practic vorbind laughing ), știam că n-am frică de înălțimi, anxietatea îmi face probleme. Eu deja vorbisem cu amicii să meargă ei cu avionul, că eu iau autobuzul. rolling on the floor Și când am auzit c-a mers cu avionul o mătușă care are cu inima, și toate alea..Am zis că aș fi chiar fraier să nu aleg avionul, și de pățesc ceva, măcar nu-s mai laș decât o femeie în vârstă laughing). Eu l-am anunțat pe stewardes că am anxietate și să-mi arate încă o dată butonul cu care-l chem, dar n-a fost cazul, deși am avut un avion low-cost, a fost totul chiar ok. (Ryanair)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu sta nicio stewardesă cu tine ca au si alte treburi nu sa stea de mana cu pasagerii.

e penibil ca dai 7 euro pentru ca ai ales un low cost... la companiile serioase de linie nu se intampla asa ceva.

| m1dn1gh7 explică (pentru suntserios):

Iti apreciam raspunsul daca era lipsit de ironie si aroganta. Nu cred ca ai inteles ceea ce am intrebat si ai raspuns doar la ultima intrebare care era sub forma de pamflet. Deci ti-ai irosit un minut din viata absolut degeaba. Nu o mai fa, timpul e pretios.

| anonimg a răspuns:

Este frumos cu avionul.
Nu ai de ce sa fii anxios, pentru ca nu esti singur in avion. Sunt oameni, tot timpul se plimba stewardesele pe acolo. O sa doresti sa fi si la geam; sa vezi cladirile si terenurile cum devin din ce in ce mai mici; o sa-ti doresti sa nu mai cobori. happy
O sa fie o experienta frumoasa. O sa vezi.

| minrest a răspuns:

Nu ai atacuri de panica, stai linistit. Esti las, cum sunt de regula cei ce urasc alte etnii. Iar lasitatea nu poate fi vindecata. De asta te gandesti la simulare, lasii sunt si mincinosi.

| m1dn1gh7 explică (pentru minrest):

Furi curent la greu, n-are rost sa-ti dau atentie. Bine-ar fi sa eviti sa te mai bagi in seama pentru ca nu-i prima data cand comentezi total pe langa subiect.

| minrest a răspuns (pentru m1dn1gh7):

L-ai anuntat pe stewardes, bietul de tine, as vrea sa aiba intelectul tau toti etnocentristii.

| minrest a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Cand mai ai nevoie, poti folosi ''steward''. ''Stewardesa'' s-a format prin trecerea cuvantului ''steward'' la feminin.

| GoldenZenith a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te relaxezi și să te bucuri de zbor. Avionul e cel mai sigur mijloc de transport.
Lasă paranoia!
Eventual agăți și o stewardesă smug

| m1dn1gh7 explică (pentru GoldenZenith):

E paranoia pura, scap eu cumva de ea. O arunc pe geam de la 10.000 m big grin
Cu sarmul meu de ardelean, pana ma dezmeticesc putin, n-apuc sa spun nici cum ma cheama laughing

| GoldenZenith a răspuns (pentru m1dn1gh7):

laughing) e bine sa te bagi in seama cu vreo tipa. Emoțiile conversaționale o să îți înlocuiască paranoia.

| m1dn1gh7 explică (pentru GoldenZenith):

Da, o poveste de 2 ore in avion e tot ce-mi lipseste. Mi-am amintit de o melodie celebra, o bag acum in playlist. https://www.youtube.com/watch?v=NcanApXUe7E :)))) cica e ceva poveste reala de nu-ma-uita dintr-un aeroport.

| GoldenZenith a răspuns:

Eu zic să îți descarci și o melodie bisericească. Pt orice eventualitate.

Glumesc! I don't want to see laughing)

| m1dn1gh7 explică (pentru GoldenZenith):

Am destule, dar voi avea in continuare grija si de acest aspect. big grin

| GoldenZenith a răspuns (pentru m1dn1gh7):

thinking Asculți astfel de muzica?

| m1dn1gh7 explică (pentru GoldenZenith):

Depinde ce intelegem prin "bisericeasca", la biserica unde merg eu nu e tocmai tonalitatea de la "Doamne miluieste".

| GoldenZenith a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Haha! laughing dar?

| GoldenZenith a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Chiar ti ai bătut capul laughing. Hai că le ascult. Poate știu și eu câteva thinking

| m1dn1gh7 explică (pentru GoldenZenith):

Bine big grin Sunt si in romana si in engleza, imi plac la fel de mult.

| GoldenZenith a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Cum de asculți așa ceva? thinking

| m1dn1gh7 explică (pentru GoldenZenith):

Am trecut prin multe genuri muzicale, de la rock la dance, actualmente înafară de muzică în genul ăsta și instrumentale, beat-uri, sau muzică veche, nu prea ascult altceva. Din toate, cel mai mult m-a influențat rap-ul, am avut o bună bucată din adolescență dedicată poeziei urbane. Acum, genul ăsta se pliază cel mai bine pe sufletul meu, mai bine decât vreo hEroină sau ceva în genul ăsta happy

| GoldenZenith a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Adevărat. Fiecare cu ce ii place și cu ce i de potrivește. Ești un fel de tip "cumințit". Cu frica de avion big grin laughing

| m1dn1gh7 explică (pentru GoldenZenith):

Cam așahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7 euro nu-i asa mult, tinand cont ca eu cand stau langa cate un prieten, inchipuit ce-i drept, ma costa 150 lei( per sedinta,la psiholog).
Te urci in avion,cauti o insotitoare de bord si ii spui ca suferi de epilepsie.O rogi sa stea langa tine, iar in cazul in care vei avea vreo criza epileptica, sa-ti stranga usor cu dintii lobul urechii, altminteri iti vei pierde controlul sfinterelor.

Nu mai folosi acest cuvant "atacuri", ca se poate intelege orice.
Curaj!

| m1dn1gh7 explică (pentru anonim_4396):

Păi nimeni nu mi-a denumit altfel stările acelea, nici măcar n-am vorbit prea mult despre ele și-am primit antidepresive. Depresie nu simt să am, adică nu-s trist nici indispus, devin doar neliniștit și agitat în unele momente. Nu e epilepsie în niciun caz, nu am convulsii, e doar o neliniște a minții, dar nu se caracterizează fizic în mișcări neregulate ale corpului, ci mai degrabă în faptul că încep să transpir, devin tahicardic și mi se ia respirația. E frică pură. Am prins destul de mult curaj de cand am început să am anxietate (diagnostic pus de mine, nimeni n-a fost în stare să mi-l pună și am fost inclusiv la psihiatru). Era chiar vorba să fiu singurul care merge cu autobuzul, dar asta costa 100 de euro, acum am dat 35. Mulțumesc, voi anunța din start stewardesa că nu-s tocmai cel mai calm pasager și să mă supravegheze din când în când happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Nici nu trebuia sa le numeasca astfel.
Eu vorbeam despre o simulare.big grin

| m1dn1gh7 explică (pentru anonim_4396):

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. E dimineață, scuză-mi întârzierile sinaptice. big grin

| JoleneSth20 a răspuns:

Zborul e totul pentru mine. Până și în ultima clipă a vieţii mele aș alege să zbor și nu mi-e teamă deloc. Te deconectează de la toate.

| m1dn1gh7 explică (pentru JoleneSth20):

Hm, super! Eu deja ma gandeam ce tricou mai larg am ca sa-l fac parasuta daca se intampla ceva. laughing

| JoleneSth20 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Încearcă doar să nu atragi lucruri negative prin gândire. În rest totul va fi bine! Plus că o să ai și ce admira pe timpul zborului... big grin
De curiozitate, cu ce companie aeriană ai ales să călătorești?

| m1dn1gh7 explică (pentru JoleneSth20):

Una low cost, Ryanair. încerc big grin stau și-n mijloc, deci nu mă pot fâstâci prea mult în caz că mi-e frică laughing)

| JoleneSth20 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

laughing Lasă, nu te mai gândi atâta. Va fi frumos! Zbor lin și o vacanţă frumoasă!

| m1dn1gh7 explică (pentru JoleneSth20):

Iti multumesc! big grin

| DreamerBoy a răspuns:

Buna.
Eu nu am fost niciodata cu avionul, dar am auzit cum este de la prieteni care au fost.Cum a spus si cineva mai sus, avionul este cel mai sigur mijloc de transport, deci nu trebuie sa-ti faci griji.Trebuie totusi sa te astepti la turbulente.
Succes si distractie placuta in Germania!
Pa, pa.