| Fiona35 a întrebat:

Salut, o femeie se poate recasatori cu iubitul ei chiar daca inainte femeii i-a murit sotul? De ce?

Răspuns Câştigător
| Alexandra_Violett_1999 a răspuns:

Da deoarece femeia devine vaduva (vaduva insemnand "libera" adica necasatorita) si ea isi poate reincepe viata cu un alt barbat
winking

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Da.pentru ca sotul este mort, iar ea este vaduva.adica nu mai exista obligatia casatoriei, din moment ce sotul nu mai exista fizic.

| vocea a răspuns:

Daca esti vaduva isneamna ca nu mai ai partener deci ai nevoie de altul

| pietrean a răspuns:

Sa concluzionam:
-"o femeie se poate RECASATORI cu iubitul ei"
Adica a fost casatorita o data cu el, apoi a divortat si acum vrea sa se recasatoreasca.
-"...chiar daca inainte femeii i-a murit sotul"
Adica, dupa prima casatorie cu "iubitul", a divortat de acesta si s-a casatorit cu un alt barbat care a murit, deci a deveni o femeie vaduva.
Ce poti intelege din intrebarea ta? Diverse situatii!
Tu asupra carui fapt ai vrut sa te edifici? Pune intrebarea, corect scrisa din punct de vedere gramatical si cu o logica.Asa fiecare iti raspunde cum il duce capul.

| Alexandra_Violett_1999 a răspuns:

O femeie se poate recasatori cu altcineva dupa ce i-a murit sotul deoarece, ea devine vaduva si asta inseamna ca este "libera" adica isi poate reconstrui viata cu un alt barbat.winking