| UnOmModest a întrebat:

Salut, oameni buni! Credeti ca exista o diferenta intre a fi ca cineva si a copia pe cineva?

3 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Da. Copiezi pe cineva voluntar, adica in mod constient.
Dar se poate sa "fi ca cineva", adica sa aveti unele lucruri in comun, fara sa fie ceva constient sau voit.

| Mangustă a răspuns:

Diferenta? N-o sa reusesti sa copii in totalitate pe cineva. Sa fii original e ceva pana la urma, dar gandeste-te putin, ne copiem unii pe altii fara sa realizam; ce a fost intai original pana la urma? Copiem alte xeroxuri, indiferent ca e vorba de fizic, personalitate sau gandire.
Mai pe scur ca ma lungesc, a fi cineva incepe prin "a copia" mai mult sau mai putin un caracter sau o idee.

| AtateaConditii a răspuns:

Da, a fi ca cineva nu inseamna neaparat ca o copiezi, poate ai aceelasi caracter ca el( pe aproape) sau poate o vezi ca un model si ti-a intrat in sange fara sa stii comportamentul ei si te porti asemenea ei. Sau petreci asa mult timp cu ea incat o imiti fara sa vrei.