| IvanMihai a întrebat:

Din "perlele" crestinismului:
Nu exista oameni buni, toti suntem pacatosi. Dar totul este perfect!

Trebuie sa recunoastem ca in noi nu exista absolut
nimic care sa ne poata mantui.

Ce credeti?

7 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Biblia ne invata ca suntem pacatosi si ca doar Dumnezeu ne poate mantui. Cine a spus ca "totul este perfect"? Si ce vi se pare a fi "perla" aici?

PS: Va propun un link cu nestemate, fara ghilimele. Va poate ajuta sa intelegeti evanghelia si de ce se spune ca nu exista nimic in noi care ne poate mantui: https://www.youtube.com/watch?v=pFaem-6QYHQ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred si sant convins ca trupul nostru este templul duhului sfant.mai cred de asemenea ca intrucat am fost rascumparati din robia pacatului si a mortii cu pretul suprem[sangele fiului lui Dumnezeu}noi nu ne apartinem si santem ai lui.deci se cade sa avem grija cine locuieste in acest templu; demonii poftelor,si relelor de pe fata pamantului,care aduc templul in ruina? ori duhul sfant ale carui roade sant demne de imparatia lui dumnezeu? daca vom avea grija va fi ceva in noi care sa ne poata mantui, credinta in Fiul lui Dumnezeu, si armele credintei celei adevarate, cu care putem lupta lupta cea buna.ce usor e de arncat doua vorbe proaste ca sa faci pe desteptul.e nevoie de cultura, credinta si informare ca sa vezi in ansamblu ce e omul si care e treaba cu trupul si sufletul lui.

| IvanMihai explică (pentru anonim_4396):

De acord ca este usor de aruncat cu vorbe. Dar nu incerc sa fac pe desteptul!
Cel mai repulsiv lucru este exclusivismul religios: ideea ca doar o religie este singura cale de salvare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

Daca cunosti alt nume dat oamenilor de pe pamant intr-u care se pot mantui, spune-ne si noua.dar nu este.

| IvanMihai explică (pentru anonim_4396):

Alte nume: Mahomed, Siddhārtha Gautama (Buddha) etc.
Dar nu asta este esenta a ceea ce vreau sa spun.
@Jorpalul: Toti cei care au o religie diferita se duc in iad dupa ce mor? (si nu este o intrebare retorica).

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

Nu gagiule.ai pilda celor doi fii care lamureste problema.una cu fiul ascultator care zice ca se duce sa lucre via, dar nu se duce{ala e crestinul care se numeste asa dar nu face ca un crestin}si fiul neascultator care zice ca nu se duce, dar face prin fapte voia tatalui, Adica necrestinul, care nu e crestin, dar faptuieste in viata fapte bune, traieste moral etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

Acele nume nu sant ale fiului lui Dumnezeu,sant profeti ai religiei lor,care-l numesc profet si pe Iisus Hristos,dar el este singurul fiu nascut din tatal, si singurul nume dat muritorilor in care se pot mantui.Iar scripturile intaresc asta prin faptul ca ne arata natura divina a mantuitorului, la; schimbarea la fata, la rastignirea pe cruce, si la inaltare.