| DracuIa a întrebat:

Salut,
Oare este posibil ca in maxim 50 de ani oamenii sa devina roboti?
Mai exact sa evolueze tehnologia in sensul asta incat sa iti poti pune mintea intr-un robot?

5 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nu cred.
Dacă citești literatură SF de prin anii 1930, vezi ce presupuneau pe vremea aia, că o să se întâmple până în anii 2000.
N-a fost așa. Și nici în 2022 nu e așa.
Bine, s-au întâmplat altele la care nici scriitorii SF nu s-au gândit.

| Mayhem666 a răspuns:

Maxim? Poate peste 50 de ani sa se inceapa la a se studia mai in detaliu ideea. In momentul de fata este doar scenariu SF, peste 50 de ani, probabil o sa devina o idee demna de luat in considerare pentru a se face cercetari mai detaliate, si poate peste 100 de ani se vor incepe posibil si niste incercari sau experimente, care vor esua la inceput.
La modul in care umanitatea evolueaza (AKA razboaie in 2022), e greu de crezut ca ceva de genul o sa fie posibil si peste 300-400 de ani.
Si chiar daca ceva de genul o sa fie posibil, nu o sa fie dezvaluit pentru public, foarte mult timp, iar atunci cand "o sa fie lansat pe piata" cu siguranta doar aia cu bani vor putea sa puna mana pe asa ceva, AKA politicienii corupti, savantii, cercetatorii NASA, SpaceX, etc, si miliardarii, cu siguranta nu oamenii de rand.
Trebuie sa fim realisti cand vine vorba de asta si sa gandim out of the box.

| VoidEternal a răspuns:

Not really. Dar din fericire, timpul nu e o problema pentru tine.

| oglindasultanului a răspuns:

Prea devreme. Roboti exista demult, dar nu se permite asemenea gandire deocamdata, mai intai trebuiesc schimbate "normele" dintre care si religia, iar asta va dura mai multe secole. Si oricum cred ca e mai posibil sa transforme "robotul" in natura decat sa mai continue sa strice vietile oamenilor cu jucariile astea.

| scp3008 a răspuns:

Nu, ce spui tu este doar SF. Poate peste 500 ani dar nici decum in viitorul apropiat