| anonim_4396 a întrebat:

Pare o intrebare banala. E bine, normal sa doresti moartea cuiva?
Nu de alta, dar cateodata iti doresti sa moara cineva care te enerveaza sau nu mai vrei sa auzi de persoana respectiva...
Voi aveti asemenea ganduri?

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu mai gândi așa! Oricum, 'dorința' asta e temporară, până când furia va trece. )) Peste două zile, s-ar putea s-o vrei din nou, în viață! happy

| T0T a răspuns:

Nu e un gând rațional. Poți dori moartea cuiva doar dacă îți face ție sau persoanelor din jurul tău ceva foarte grav, altfel din simplul motiv că te enervează să îi dorești moartea asta înseamnă că ai probleme la cap.

| zurick a răspuns:

Nu,nu este normal să doreşti moartea cuiva oricât de antipatică ţi-ar fi aceea persoană. Este în schimb normal să nu-ţi placă de toată lumea, însă nu rezolvi nimic cu această dorinţa, cel mai bine e să ignori persoană respectivă.

| sublime89 a răspuns:

Parca esti pe cale sa bati sau sa omori pe cineva. Mai lasa ura deoparte, ca te omoara ea pe tine incet.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu. Eu nu imi amintesc sa fi dorit moartea nimanui. De regula, daca cineva incepe sa imi displaca ma departez de persoana respectiva si asta este.

S-a intamplat de cateva ori cand eram in liceu sa imi doresc inainte de un test sau o teza ca profesorul sa cada si sa isi sparga nasul sau sa faca o entorsa. Insa nu stiu daca asta se pune.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Cum sa fie normal? Normal ca nu e ca trebuie totusi sa intelegi persoana respective ii vrei moartea nici tie nu cred ca ti-ar place ca si altii sa gandeasca la fel

Răspuns utilizator avertizat
| ălkjmhgf a răspuns:

Normal că nu e bine, dar toți am spus sau vom spune lucruri de genul la un moment dat. Da, și eu am uneori astfel de gânduri, dar apar doar în momentele în care sunt exagerat de nervoasă pe cineva pentru că mi-a făcut un rău sau am fost dezamăgită sau orice alt motiv. Ideea e că nu asta e ceea ce ne dorim cu adevărat, sunt doar cuvinte, urâte ce e drept, dar nu reprezintă adevărul. De asta se spune că la nervi nu trebuie să aruncăm cu, cuvinte aiurea sau să luăm decizi, pentru că sub influența acelei stări o să greșim și asta o să ducă la regrete.