| AxtLance a întrebat:

Salut, pe PC am doua partitii: C(10GB) si D(70GB). In C este instalat WindowsXP impreuna cu cateva programe, iar in D fisierele personale. Vreau sa fac partitia D mai mica si sa mai fac o partitie, dar in programul de partitionare din CD-ul cu windowsXP are doar posibilitatea sa stergi partitia si sa faci altele, iar eu vreau sa pastrez ce am acum in D. Cum pot sa modific capacitatea partitiei D si sa fac alte partitii fara sa afecteze fisierele?

1 răspuns:
| Veerra a răspuns:

Pai ți-as recomanda să treci la ceva mai nou, de exemplu, măcar Windows 7 sau Vista.
XP-ul e depășit, Microsoft nu îi mai oferă suport, ceea ce înseamnă ca vei rămâne, și ești în urmă cu update-urile. Programele antivirus și paravanul de protecție vor rămâne neactualizate. Poate cu ocazia asta iți reinstalezi windows-ul și iți formatezi atunci partițiile după bunul plac (după ce ți-ai salvat fișierele importante pe o unitate de stocare externa).