| D3lUxE a întrebat:

In curand o sa-mi reinstalez windows-ul si am cateva nelamuriri.
1. Este adevarat ca daca partitia pe care este instalata windows-ul este aproape plina (sa zic un exemplu de 70gb din 80gb), windows-ul va procesa mai greu?
2. La instalarea windows-ului vreau sa fac 3 partitii in felul acesta (precizez ca am un HDD de 1tb) :
- OS (Chappy [200gb (sa ajunga, ca sa respire si windows-ul putin, ma gandesc)]
- Jocuri (Dhappy [650gb (sunt si gamer, cred ca incap cam 30 de jocuri (unele mai pretentioase) cu o dimensiune cuprinsa intre 1gb si 80gb]
- Programe & Diverse (Ehappy [150gb (aici voi instala absolut toate programele), filme, muzica etc.]

Ideea e ca am auzit ca daca pe ultima partitie ar fi dedicata jocurilor, aceasta ar fi cea mai lenta, deci jocurile nu ar merge optim. Asadar, este adevarat ca ultima partitie e cea mai lenta?
Sa dedic prima partitie jocurilor, a doua windows-ului si a treia programelor, sau?

De asemenea, este bine cum m-am gandit sa partitionez hard-ul?
Precizez ca toate programele vor fi instalate in partitia pentru programe, nu in partitia windows-ului.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Daca partitia C:\ este plina Windowsul merge mai greu. Sunt trei solutii:
-Downloadrea sa se faca pe alta partitie. Eu, de exemplu, downloadez direct pe D:\;
-instalarea jocurilor si a altor softuri posibile s-o faci pe alta partitie. La multe se poate;
-am vorbit cu cunostinte din SUA si ei n-au decat o singura partitie, evitand astfel problemele astea.

| K0sti a răspuns (pentru Salontanul):

"am vorbit cu cunostinte din SUA si ei n-au decat o singura partitie"...si ce fac cu datele cand se buseste windows-ul?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru K0sti):

Au un fel de HDD extern colegat prin wifi si salveaza datele periodic. Multi il folosesc ca li se fura pc-ul sau leptopul dar macar nu pierd datele importante.

| K0sti a răspuns (pentru UnBroken2016):

Cine are, da cine n-are?
Cum am avut eu azi un laptop din Spania, cu un hard de 1 TB plin de Cryptolocker...nimic salvat! Si cand il intreb pe tip daca are ceva salvat si de ce nu are partitii...cica -> pai e hardul mare, e destul loc, de ce sa mai salvez in alta parte! Ete de aia, ca acum ai ramas in curu gol! Asta e!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru K0sti):

Eh, prosti sunt peste tot. Nimic nou.

| K0sti a răspuns (pentru UnBroken2016):

El are doar o parte de vina, ca nu si-a facut copii de siguranta la datele importante dupa care plangea acum...
Insa vina cea mare e a astora de vand laptopuri si le lasa dintr-o bucata, laptopul fiind cu licenta, cumparat pe bune din Spania, omul locuind acolo! Era venit in concediu acum!

Primul lucru cand iti cumperi un calculator, chiar cu licenta, dupa prima apasare de buton, este partitionarea! Cine are urechi de auzit sa auda, cine nu...treaba lui!

| Salontanul a răspuns (pentru K0sti):

Au prostul obicei sa nu se duca si datele acestea fiind scrise pe alte sectoare decat Windowsul. Poti salva Windowsul sau il poti rescrie. Daca nu stergi partitia datele nu se pierd deoarece nu scrie peste sectoarele ocupate. Datele se pot si recupera.

| K0sti a răspuns (pentru Salontanul):

Ma nene, cum instalezi windows-ul, cand la instalare formatezi partitia?

| Salontanul a răspuns (pentru K0sti):

Mai, copile! Cine ti-a zis ca-i obligatoriu? Spune-i sa-ti dea banii inapoi.

| K0sti a răspuns (pentru Salontanul):

Adica, nu am inteles?

| K0sti a răspuns (pentru K0sti):

Nu mai trimite mesaje, scrie aici sa vada toti... daca ai ceva de zis!

19 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu e adevarat nimic...

100 GB e suficient pentru win si programe
Programele nu le instalezi unde vrei tu, ci unde trebuie! Adica pe C! Sunt programe care nici nu merg daca nu sunt pe C.

| D3lUxE explică (pentru K0sti):

Ok. Asta e bine de stiut

| KillaNoFilla a răspuns (pentru K0sti):

Zi un program care nu merge decat in C.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru K0sti):

La 1 este adevarat, nu stiu cu win 8 sau 10.
Este bine cum vrei sa faci.

| K0sti a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Multe, sunt programe dedicate, de contabilitate de exemplu si altele! Oricum, chiar daca le instalezi pe alte partitii, dupa ce reinstalezi windows, programele nu o sa mai mearga pentru ca isi pun diverse fisiere in windows, pe care dupa o reinstalare nu si le mai gasesc, trebuind sa reinstalezi si programul respectiv!

| KillaNoFilla a răspuns (pentru K0sti):

Oricum nu o sa mai mearga pe noul windows lol

| D3lUxE explică (pentru K0sti):

Poate sunt si astfel de programe.
M-am gandit mai bine si cred ca o sa instalez programele pe partitia cu windows-ul. Astfel, partitia OS-ului o sa fie de 300GB si partitia cu jocurile de 700gb. E bine asa?

| K0sti a răspuns (pentru D3lUxE):

Nu, ti-am spus, 100 GB este arhisuficient! Singura conditie este sa ai un minim de 3-4 GB liberi pe partitie ca sa poata sa-si faca swap-ul! In rest sunt baliverne, nu mai crede tot ce citesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Kosti are dreptate.Nu mai crede tot ce auzi. Daca vrei sa faci trei partitii este ok.C este litera primei partitii si acolo trebuie sa instalezi si programele necesare windows-ului.De ce? Pentru ca in C este windows si acolo se afla folderul de instalari, acel Program Files. Procesorul imediat gaseste acel folder si imediat deschide acel program.Un program instalat in alta partitie este gasit mai greu, daca il tot muti de colo colo, nu il mai gaseste deloc.Nu mai gaseste calea.
In rest este bine cum vrei sa partitionezi hardul si cine ti-a zis ca nu stiu ce partitie va fi mai lenta, greseste. Pentru ca celelalte partitii nu sunt executabile ci numai...de stocare. Dand click pe E,de exemplu,deschizi cu usurinta partitia, pentru ca nu necesita cine stie ce resurse. Un PC va fi mai lent daca procesorulsau placa video se infierbanta(Pasta termica uscata sau praf umed si noroi la ventilatoare), daca se acumuleaza in windows erori cu nemiluita, daca exista un virus sau o suita de virusicare fac prapad prin pc si multe altele. De asemeni performanta pc-ului va fi incetinita daca procesorul este micut si deschizi mai multe programe executabile deodata, daca memoria ram este mica la fel. Bafta!