| Catalion a întrebat:

Pentru cei care trec probele de soldat gradat profesionist, cate luni o sa dureze intructia? Pe langa asta, in lunile acelea, are cineva voie sa mai treaca si pe la casa lui? Daca da, dupa cat timp? De exemplu, o data la 2 saptamani?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana la terminarea instructiei si depunerea juramantului nu poti pleca din unitate, decat cu permisie.
Dupa aceea poti pleca zilnic, fiindca nu mai sta nimeni la unitate, dar va trebuii sa mergi acolo unde esti repartizat, eventuals a-ti inchiriezi locuinta daca repartitia ta este in alt oras.