| Goldenbulle7 a întrebat:

Cat castiga un soldat gradat profesionist si ce beneficii are pe langa bani de chirie?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar fi multe de spus. Solda se compune din solda de grad, solda de functie, gradatii, sporuri si norme care sunt: norma de hrana, norma de echipament si banii de chirie. Iti dai seama ca la diferite arme solda este diferita? Una este solda la aviatie si alta la infenterie. Apoi una este un soldat, alta un fruntas si alta un caporal clasa a III-a, sau a II-a, sau intai. Apoi un solda cu 3 ani vechime a primit o gradatie si are mai mult ca unul cu 2 ani vechime. Etc. Mai mult, solda de functie este confidentiala. Probabil duce undeva peste salariul minim pe economie. Celelalte le poti vedea aici: https://bit.ly/3IvMsWB

| sierra1 a răspuns:

Un beneficiu pe care și-l poate exercita e acela ca la chemarea goarnei să se prezinte la graniță, echipat de luptă și să respingă - din noroi, zăpadă, gheață, praf, tranșee, mizerie până la buric sau ce-o mai fi - dușmanul inverșunat și sovietic ce se uită cu jind spre Ukraina dar oleacă și spre noi

| sierra1 a răspuns:

Ehe, ce bine ți-ar pica un ceai fierbinte stând in noroi, in șanț, apărând patria, soldat gradat profesionist. Că tot vorbim de băut