| XandreiX16 a întrebat:

Salut,peste tot mi se zice ca iarba nu creeaza dependenta, ca vindeca boli, ca totul e natural, etc. Insa vreau sa stiu exact care sunt si efectele negative, pentru ca am cercetat putin si nu stiu concret. Din cate am inteles ar afecta memoria si capacitatea de invatare dar nu stiu sigur. Vreau informatii sigure si cat de cat validate.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Peste tot mi se zice.
Unde peste tot? Cine îți zice?
pentru ca am cercetat putin. În acest caz, mai cercetează.
nu stiu concret. Cum e să știi ceva concret. Poți să dai un exemplu?
dar nu stiu sigur. Cum știi ceva sigur?
Din cate am inteles... Din ce surse ai înțeles? Parcă cu două rânduri mai sus afirmai că de peste tot ai alte informații.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, iarba nu e pentru consum zilnic. Odata ce consumi iarba, nu mai poti conduce, nu poti merge la serviciu... S-ar putea sa fii chiar prea spart pentru a traversa in siguranta.
Iar efectul consumului poate dura o ora, doua, o zi, o saptamana...
Se spune ca e sigura si sanatoasa, dar nu pentru consumul regulat.
Un pahar de vin pe zi e aliment, dar iarba trebuie lasata doar pentru ocazii. Altfel devii un "spart", la fel ca alcoolicii.

| Floridori a răspuns:

Cannabisul contine doua substante principale, pe langa alte cateva zeci, chiar sute, secundare: CBD si THC.

Substanta CBD este cea folosita in scop curativ si poate fi extrasa si din canepa comuna, deci nu este necesar sa fie folosit cannabisul.Cannabisul folosit in scop curativ este procesat si in acest proces i se extrage substanta THC, limita acestei substante trebuind sa fie mai mica decat 0, 3%, in timp ce in stare naturala, procentul de THC este intre 4% si 25%.

THC este substanta psihoactiva si da, aceasta nu numai ca va crea dependenta, dar are si efecte nocive asupra creierului si asupra organismului in general.

Cineva care foloseste cannabisul sub forma curativa va avea sanse foarte mici sa dezvolte dependenta, deoarece substanta psihoactiva THC se regaseste intr-un procent foarte mic, iar acesti oameni beneficiaza doar de proprietatile substantei CBD.
In schimb, atunci cand consumi cannabis neprocesat in acest sens, cu toate ca vei resimti efectele substantei CBD, automat vei suporta si efectele substantei THC, iar in acest caz, efectele nocive sunt mai multe si mai puternice decat beneficiile pe care le-ai putea avea.
Aud tot timpul argumentul faptului ca este natural.Da, dar si ciupercile otravitoare sunt naturale, de exemplu, insa asta nu inseamna ca trebuie sa le consumam in mod constient...

| Forneticugem a răspuns:

Pai am un coleg de munca care este pe primul loc cu așa ceva aproape toți bani lui acolo se duce plus de asta își distruge Sănătatea sunt multe care sunt negative dar nu am puterea satile explix dar îți face numai rău nimic nu este de bine cu drogurile

| andreipaskk1 a răspuns:

Poate ajuta la unele boli mintale sau sa le agraveze, in rest nu vindeca nicio boala, creeaza o mica dependenta gen ai unele momente iti vine asa un chef sa fumezi marijuana, nu afecteaza memoria sau capacitatea de invatare daca nu fumezi asa des. Efectele difera in functie de ce marijuana cumperi la unele crezi ca poti sa citesti mintile la oameni si ca sti exact ce urmeaza sa spuna dar de fapt in realitate ei au zis acel lucru si creierul tau e in urma cu 5 secunde sau mai e ca te misti asa in slow motion si simti ca dintii nu mai sunt ai tăi si simti cum iese saliva de sub limba in gura si mai sunt si alea slabe si proaste care te fac sa fi mai relaxat