| Forcas15 a întrebat:

Recent am cumparat un telefon Allview care evident a venit cu incarcator propiu, dar am observat ca la el se potriveste si un incarcator de la un Samsung mai vechi pe care l-am avut. Acum as vrea sa stiu daca pot folosi incarcatorul de Samsung pentru a incarca telefonul fara sa se intample ceva.

Specificatii incarcator Samsung:
IMPUT: 100-240V
50/60Hz 0.15A

OUTPUT: 5.0V=0.7A

Specificatii incarcator Allview:
IMPUT: 100-240V
50/60Hz 0.5A

OUTPUT: DC 5.0V=2A

Am indraznit totusi sa-l folosesc pentru a incarca telefonul de la 70% si s-a incarcat complet in aprox. 1h 10m, in timp ce folosind incarcatorul Allview s-a incarcat de la 50% pana la full in mai putin de 1h. Astfel am observat diferenta de timp in defavoarea incarcatorului Samsung, insa chestia este ca s-a infierbantat incarcatorul destul de tare si de aceea ma tem sa nu faca vreun scurt sau ceva. Deci va rog sa imi raspundeti DOAR DACA STITI SIGUR, daca e in siguranta sa il folosesc.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Risti sa distrugi telefonul. Oricine a invatat ceva fizica la scoala iti poate spune ca daca acel curent de incarcare este mai mare (7 fata de 2) se poate arde telefonul.

| Forcas15 explică (pentru Salontanul):

E 0.7 nu 7...

| Salontanul a răspuns (pentru Forcas15):

Atunci nu stiu ce se intampla!

| SebylVane1890 a răspuns:

Nu stiu daca e sigur sau nu 100%, dar eu am facut asa mult timp, si inca fac(nu mai fac diferenta intre incarcatoare, le vad complet identicelaughing ) si sunt vie...Cred ca e o dovada destul de bunahappy