| rolandbejan a întrebat:

stiti ca in matematica este o regula cu calcul cu - cu +. Am uitat.o. Stiti voi. ex: -4+7. Stiti voi. Stiu regula asta doar ca nu mai stiu cand intr.o paranteza se afla + iar in afara ei se afla tot + cum se face? De ex: (2+2)+(+2). Stiu ca in prima paranteza ar veni + dar nu stiu dupa aceea ce se intampla dupa. +.ul se transforma in - sau ramane tot +? Sau cand in fata parantezei se afla - iar in paranteza se afla + cum se rezolva? se transforma in - sau ramane +? Va rog sa ma ajutati. ps. (-) este minus iar (+) este plus. Daca va deruteaza,,-``

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Cand este minus(-)in fata parantezei la toti termenii din parateza care urmeaza li-i se schimba semnul. Exemplu: 2-(4-6+8) devine 2-4+6-8. Iar cand e plus(+)in fata parantezei, termenilor din paranteza nu li-i se schimba semnul, ci raman asa cum au fost in paranteza.

| rolandbejan explică (pentru FemeiaPisică):

Multumesc m-ai ajutat mult!

4 răspunsuri:
| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna.In exercitiul de mai sus, semnul ramane +.
Cand ai + cu -, semnul se schimba in -.
Sper ca te-am ajutat!