| Nick9401 a întrebat:

Salut, sunt din Chisinau. V-a intreb cum sunt vazuti Moldovenii (din Romania) in Romania..fiindca am vazut la iumor foarte multe glume despre Moldoveni dar si in alte parti..gen ca sunt nespalati, betivi, inapoiati etc.

6 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! happy Da, sunt si printre ei oameni cu caracteristicile spuse de tine, insa nu toti sunt asa. Iar cei care fac glume pe seama lor(chiar si a celor betivi etc.), au o problema. Eu zic ca fiecare ar trebui sa-si vada, mai intai, barna din ochiul sau si apoi paiul din ochiul altuia. Te pup si iti doresc o zi frumoasa si o saptamana minunata! kiss

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca, ceea ce ai vazut tu a fost vreo emisiune umoristica, pentru ca nu este adevarat.
Am prietene modovence si ne stim de pe vremea facultatii, fete faine si curate, istete si muncitoare, deci, fara parareri proaste despre moldovencele sau moldovenii din Romania.
Oameni nespalati, betivi si inapoiati se gasesc peste tot in lume, nu doar in Moldova, chiar si in Bucuresti, pe la perfierie bineinteles, dar nu judecam acum tot satul, pentru un singur betiv.

| Holiday a răspuns:

Se fac glume despre diverselor zone din tara, nu doar despre moldoveni. Evident ca desi sunt glume, au o baza in realitate. Convine sau nu cuiva, acele caracteristici enumerate de tine sunt mai accentuate la moldoveni decat la cei din alte zone.

| Hammurabi a răspuns:

Dap... sunt mulți în lumea asta care nu pricep umorul.
Și uite așa se ajunge la atentate gen Charlie Hebdo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În niciun fel.
La emisiuni din alea, pentru cei cu iq-ul redus, vezi glume despre toate categoriile de oameni.
La emisiunea lui Bendeac, într-un timp, din ce țin minte, se râdea și de Mircea Diaconu.

| dslrn00b a răspuns:

Oriunde gasesti glume despre orice, dar sunt glume si sincer multa lume nu e interesata de porvenienta atat timp cat iti vezi de treaba.