| claudiuflorin a întrebat:

Ce parere aveti despre moldova moldoveni? Dar nu ce-i din chisinau oamenii sunt mai inteligenti civilizati decat moldovenii din romania, se iau de tine nu te lasa in pace, se bat pe strada se fura... te omoara pe strada, asa gandesc si cei din constanta bucuresti au afirmat ca moldovenii sunt niste retardati prosti, sunt cei mai rai oamenii moldoveni dar sunt si oameni buni cu care sa te intelegi educati vorbesc frumos, dar mai putin! Eu cred ca nu conteaza unde esti unde traiesti ce faci, ce mananci cum te comporti... conteaza sa fii educat si sa traiesti aproape de Dumnezeu!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Ce te face sa crezi ca moldovenii din Republica Moldova sunt mai inteligenti si mai civilizati decat cei din Romania? Majoritatea marilor "genii" ale Romaniei provin din Moldova si exemplele nu sunt putine: Vasile Alecsandri,Gheorghe Asachi,A. E. Baconsky,George Bacovia,Sergiu Celibidache,Ion Creanga,Mihai Eminescu,Bogdan Petriceicu Hasdeu,Garabet Ibraileanu,Nicolae Iorga,Mihail Kogalniceanu,Eugen Lovinescu,Costache Negruzzi, Hortensia Papadat-Bengescu,Alexandru Philippide,Ciprian Porumbescu,Emil Racovita,Alecu Russo,Mihail Sadoveanu, Alexandru Vlahuta,Nicolae Labis, Iosif Sava, Pavel Corut, Stefan Luchian, Octav Bancila si lista poate continua. Deci nu trebuie sa generalizam. Dintotdeauna Moldova a fost o regiune defavorizata si nebagata prea mult in seama de catre autoritati. Din acest motiv moldovenii sunt cei mai saraci si deci cei mai necivilizati dintre romani (acest lucru fiind predominant in mediul rural). Totusi nu cred ca in celelalte regiuni ale tarii nu sunt hoti, batausi, criminali, etc. Padure fara uscaturi nu exista! Pe de alta parte, ca in toate colturile tarii, si in Moldova sunt oameni buni, cuminti, harnici, educati, ospitalieri, prietenosi, cu frica de Dumnezeu, chiar daca nivelul de trai este cu mult mai slab decat in restul regiunilor, pot spune chiar sub limita decentei.
Deci nu trebuie catalogati toti moldovenii drept necivilizati si inculti, din cauza unor elemente negative, care fac regiunea de ras.

| claudiuflorin explică:

Ai dreptate Corina! Conteaza educatia de acasa... si bunul simt iubire dragoste!