| cLaUSEr a întrebat:

ajutati-ma cu unele idei pentru aceasta afirmatie "Numai prin credinta sufletul omului isi afla implinirea" >MErsi

Răspuns Câştigător
| CherryLove a răspuns:

Hei! sunt de acord cu acesta afirmatie intrucat credinta aduce cu sine fericirea. Fiecare om este liber sa creada in ceva care ii face fericit care ii inspira incredere ceva ce reprezinta un model pentru individ. Credinta omului in ceva il face pe acesta sa traiasca pentru o idee un fapt etc. Sunt 3 mari categori in care se afunda oamenii in timpul vietii : Viciul (iubirea, placerea, distractia, bautura, fumat, dependenta de ceva ce ii fac sa se simta bine ) apoi mai este Arta poetica ( oameni se afirma se regasesc, se simt impliniti scriind compunand concepand etc ) si cel din urma dar nu ultimul ca importanta Credinta ( credinta care da sens vietii crestiniilor, modul de viata moral prin care oamenii se regasesc si se simt impliniti, )

1 răspuns:
| martynenko a răspuns:

Sufletul omului are si el o lucrare asemănătoare cu cea a îngerilor. El are credinţa şi dragostea de Dumnezeu şi îl slujeste cu frică şi cutremur. Sufletul omului are şi el puterea de a sluji, de a ajuta pe fraţii săi, de a-i mîngîia în necazuri, de a-i îintări cuvîntul şi de a veni întotdeauna spre ajutorul lor.

Sufletul reprezintă într-un fel Crezul vieţii căci cu cît sufletul este mai luminat, cu cît purtăm mai mult dragostea de Dumnezeu, cu atît putem determina producerea de cît mai multe fapte bune, trăi mai bine şi mai împăcaţi, putem primi Mîntuirea.